Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Skidguiden: veckans TV-tider 12-17 januari

/

Här får du översikt över veckans hålltider och TV-sändningar av skidskytte, längd, skicross och alpint. Nästa vecka väntar även snowboard och freestyle.

Annons

Tisdag 12 januari

17.30 Slalom, damer, 1 åket Flachau: sänds i SVT1/SVT Play

20.30 Slalom, damer, 2 åket Flachau: sänds i Eurosport 1/SVT Play

Håll koll på: Frida Hansdotter som leder slalomcupen

Onsdag 13 januari

14.00 Skidskytte, herrar, distans: sänds i Eurosport1/TV4/TV4 Play

Torsdag 14 januari

14.00 Skidskytte, damer, distans: sänds i Eurosport1/TV4/TV4 Play

Fredag 15 januari

10.20 Kombinationsstörtlopp, herrar, 1 åket, Wengen: sänds i Eurosport1/SVT 1/SVT Play

13.45 Kombinationsslalom, herrar, 2 åket: sänds i Eurosport 2

15.15 Skidskytte, herrar, stafett: sänds i Eurosport 1/TV4/TV4 Play

15.20 Storslalom, damer, 1 åket: sänds i SVT 1/SVT Play

18.30 Slalom, damer, 2 åket: sänds i SVT 2/SVT Play

Håll koll på: Frida Hansdotter, Maria Pietilä Holmner, Anna Swenn Larsson (slalom), Fredrik Lindström, Peppe Femling (skidskytte)

Lördag 16 januari

11.00 Längd: Sprint, fristil, herrar och damer: sänds i Eurosport 2/SVT 1/SVT Play

11.20 Skicross, damer och herrar: sänds i SVT 2/SVT Play

11.30 Skidskytte: damer, masstart: sänds i Eurosport 1/TV4/TV4 Play

12.30 Störtlopp herrar: sänds i Eurosport 1/SVT 1/SVT Play

16.00 Skidskytte, herrar, masstart: sänds i Europsport 1/TV4/TV4 Play

Håll koll på: Stina Nilsson, Ida Ingemarsdotter, Calle Halfvarsson (längd), Anna Holmlund, Viktor Andersson, Sandra Näslund (skicross)

Söndag 17 januari

10.30 Slalom, herrar, 1 åket: sänds i Eurosport 2/SVT 1/SVT Play

11.00 Skidskytte, damer, stafett: sänds i Eurosport 1/TV12/TV4 Play

11.20 Skicross, damer och herrar: sänds i SVT Play

11.45 Längdskidor, lagsprint: sänds i Eurosport 2/SVT 1/SVT Play

13.30 Slalom, herrar, 2 åket: sänds i Eurosport 2/SVT 1/SVT Play

Håll koll på: Mattias Hargin, Jens Byggmark (slalom), Anna Holmlund, Sandra Näslund, Victor Öhling Norberg, Viktor Andersson (skicross), Ida Ingemarsdotter, Stina Nilsson, Teodor Peterson, Calle Halfvarsson (längd)

Övrig vintersport Sverige

16-17 januari: Längd, junior, Åsarna

Mer läsning

Annons