Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Lysell och Olovsson vinnare i DM-sprinten

Rehns BK tog storslam i DM-sprinten på tisdagen. Av de 12 startande i herrar 21 var det inte Jerker utan tvillingbror Jesper Lysell som tog segern. I damklassen var det lagkamraten Kristin Olovsson som knep förstaplatsen.

Annons

Jesper Lysell knep hem vinsten i DM-sprinten.

Banritaren Andreas Calleberg fick mycket beröm av deltagarna, som var imponerande 110 till antalet, under Hälsinglands DM-sprint, som arrangerades av Ljusne-Ala OK och Söderhamns OK. Tävlingsområdet sträckte sig över de norra stadsdelarna med målgång vid Idrottshallen. Och det blev storsmäll för Rehns BK.

Snabbast i klassen H21 (2710 meter) var Jesper Lysell, tvillingbror till något mera namnkunniga Jerker Lysell (båda från Freluga utanför Bollnäs), före lagkamraterna från Rehns BK, Fredrik Ingelsson och Anders Johansson. Lysell hade en segermarginal på 32 sekunder.

Pallen i D21. Med Rehns BK:s Kristin Olovsson som etta.

I motsvarande damklass (2490 meter) tog Kristin Olovsson, som även hon representerar Rehns BK, hem segern före Hanna Kjellin, Forsa OK och Wilma Lagerhäll, Rehns BK. Se de fullständiga resultaten här nedan.

2016-06-14 DM, sprint, Hälsingland

D21, 2 490 m: 1) Kristin Olovsson, Rehns BK, 16.01, 2) Hanna Kjellin, Forsa OK, 16.10, 3) Wilma Lagerhäll, Rehns BK, 16.22, 4) Ronja Hugg, Forsa OK, 17.05, 5) Ingela Rydesäter, Rehns BK, 18.48, 6) Sara Timner, Sundsvalls OK, 19.42.

H21, 2 710 m: 1) Jesper Lysell, Rehns BK, 13.47, 2) Fredrik Ingelsson, Rehns BK, 14.19, 3) Anders Johansson, Rehns BK, 14.41, 4) Fredrik Broman, Alfta-Ösa OK, 16.09, 5) Erik Lundh, Rehns BK, 16.23, 6) Andreas Hultqvist, Tullinge SK, 16.44, 7) Jonatan Lysell, Rehns BK, 17.05, 8) Anders Trolin, Forsa OK, 17.38, 9) Tomas Hultqvist, Tullinge SK, 18.08, 10) Björn Knutsson, Hudiksvalls OK, 18.22, 11) Lars Olovsson, Rehns BK, 18.46, 12) Pär L. Olofsson, Rehns BK, 20.41.

H16, 2 160 m: 1) Viktor Ladänges, Alfta-Ösa OK, 16.13, 2) Emil Johansson, Segersta OK, 16.30, 3) Joel Kihlström, Rehns BK, 17.12, 4) Oskar Magnusson, Rehns BK, 18.12, 5) Albin Blomberg, Segersta OK, 19.09.

D14, 1 850 m: 1) Moa Wallenborg, OK Kontinent, 16.17, 2) Frida Andersson, Segersta OK, 16.57, 3) Tilda Lagerhäll, Rehns BK, 17.34.

H14, 1 850 m: 1) Wille Långberg, Hudiksvalls OK, 14.06, 2) Elis Sandberg, Alfta-Ösa OK, 14.25, 3) Anton Henriksson, Söderhamns OK, 17.51, 4) Jonas Björs, Ljusdals OK, 18.35.

D12, 1 640 m: 1) Elin Ladänges, Alfta-Ösa OK, 13.30, 2) Alva Eliasson, Sundsvalls OK, 16.59.

H12, 1 640 m: 1) Arvid Norberg, Hudiksvalls OK, 14.19, 2) Hjalmar Wennberg, Hudiksvalls OK, 14.23, 3) Aron Sidenvall, Hudiksvalls OK, 23.03, 4) Nils Blomberg, Segersta OK, 43.32.

D10, 1 440 m: 1) Tove Westh, Forsa OK, 18.11, 2) My Wallenborg, OK Kontinent, 20.14, 3) Elsa Johansson, Segersta OK, 22.08, 4) Hanna Rydesäter, Rehns BK, 23.41, 5) Rut Sidenvall, Hudiksvalls OK, 27.11.

H10, 1 440 m: 1) Max Zetterberg, Hudiksvalls OK, 12.21, 2) Filip Zetterberg, Hudiksvalls OK, 14.21, 3) Wilmer Wennberg, Hudiksvalls OK, 16.02, 4) Axel Bütikofer, Ljusdals OK, 19.01.

D45, 2 160 m: 1) Ulrica Swärd Bütikofer, Ljusdals OK, 16.04, 2) Annika Ottenbäck, Segersta OK, 17.31, 3) Monika Östberg, Alfta-Ösa OK, 20.25, 4) Eva Hedberg, Segersta OK, 21.16, 5) Helena Bånga, Alfta-Ösa OK, 23.15, 6) Marianne Åsåker, Hudiksvalls OK, 34.33.

H45, 2 490 m: 1) Stefan Gunnarsson, Hudiksvalls OK, 17.25, 2) Anders Norberg, Hudiksvalls OK, 24.13, 3) Anders Andersson, Segersta OK, 26.28.

D55, 1 850 m: 1) Annika Staaf, Forsa OK, 16.33, 2) Marie Fröjd, Rehns BK, 18.44, 3) Birgitta Winblad, Rehns BK, 18.50, 4) Kerstin Blom, Rehns BK, 22.44.

H55, 2 160 m: 1) Stefan Carlsson, Alfta-Ösa OK, 15.04, 2) Lars Lindgren, OK Ödmården, 15.10, 3) Leif Bylars, Forsa OK, 15.35, 4) Lennart Wahlgren, Rehns BK, 16.54, 5) Peter Skyttner, Ljusdals OK, 17.33, 6) Curt Landin, Rehns BK, 17.37, 7) Göran Engblom, Rehns BK, 19.21, 8) Calle Furuström, Ljusdals OK, 21.23.

D65, 1 640 m: 1) Christina Flordal, Ljusdals OK, 16.59, 2) Anna Blomgren, Tullinge SK, 17.37, 3) Christina Westman, Hudiksvalls OK, 19.23, 4) Gun Svensson, Rehns BK, 20.22.

H65, 1 850 m: 1) Lars Eklund, Forsa OK, 14.26, 2) Lars-Ivar Svensson, Rehns BK, 17.38, 3) Bertil Andersson, Ljusdals OK, 18.29.

U1, 1 440 m: 1) Frank Sidenvall, Hudiksvalls OK, 23.18, 2) Herman Eliasson, Sundsvalls OK, 25.43, 3) Hugo Rydesäter, Rehns BK, 27.53, 4) Ella Jakobsson, Hudiksvalls OK, 31.43.

Öppen motion 1, 1 440 m: 1) Isak Pettersson, Söderhamns OK, 38.04.

Öppen motion 3, 1 850 m: 1) Inga-Lena Bergfält, Hudiksvalls OK, 43.03.

H18, 2 490 m: 1) Walter Lagerhäll, Rehns BK, 15.49, 2) Marcus Dolk, Forsa OK, 19.04, 3) Jonathan Magnusson, Rehns BK, 19.49.

H40, 2 490 m: 1) Jonas Långberg, Hudiksvalls OK, 17.49, 2) Peter Rydesäter, Rehns BK, 18.40, 3) Magnus Johansson, Ljusdals OK, 19.57, 4) Jonas Blomberg, Segersta OK, 20.13.

H50, 2 160 m: 1) Jonny Berg, Forsa OK, 14.55, 2) Kenneth Svedlund, Vallsta SK, 16.51, 3) Christer Lagerhäll, Rehns BK, 20.48.

H60, 1 850 m: 1) Stefan Mårdberg, Ljusdals OK, 16.27, 2) Tommy Öst, Ljusdals OK, 16.59, 3) Kaj Hoof, Alfta-Ösa OK, 17.28, 4) Nisse Johansson, Rehns BK, 17.29, 5) Lennart Winberg, Hudiksvalls OK, 21.52.

H70, 1 640 m: 1) Bror Fureskog, Alfta-Ösa OK, 15.14, 2) Rune Jonsson, Ljusdals OK, 15.15, 3) Rolf Jakobsson, Alfta-Ösa OK, 17.42, 4) Christer Nordqvist, Alfta-Ösa OK, 18.47.

H80, 1 640 m: 1) John Berglund, Alfta-Ösa OK, 19.43, 2) Rolf Krohn, Hudiksvalls OK, 21.05.

Öppen motion 5: 1) Robert Blom, Söderhamns OK, 20.48, 2) Emma Jonhans, Söderhamns OK, 21.12, 3) Malin Olsson, Söderhamns OK, 24.44, 4) Anna Kilström, Rehns BK, 28.39, 5) Ibrahim Khalil, Forsa OK, 29.59, 6) Anki Lindquistr, Söderhamns OK, 33.13.

Pallen i H14.

Mer läsning

Annons