Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är måndagens hälsingeresultat från O-ringen

O-ringen drog vidare med andra tävlingsdagen.
Här är alla klassvinnare och hälsingeresultat från måndagens klasser.

Annons

D21E: 1) Simone Niggli, OK Tisaren, 144.17 (1) 68.08, 10) Sara Eskilsson, Alfta-Ösa OK, 158.50 (9) 74.51, 14) Josefine Engström, Alfta-Ösa OK, 164.19 (13) 77.30.

H21E: 1) William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna, 168.39 (1) 83.05, 29) Dmitrii Poliakov, Rehns BK, 193.05 (32) 94.58, 61) Fredrik Ingelsson, Rehns BK, 216.46 (42) 97.41.

D20E: 1) Miri Thrane Ödum, OK Pan Århus, 112.23 (3) 52.37, 18) Kristin Olovsson, Rehns BK, 134.40 (23) 60.53, 67) Ellen Forsgren, Forsa OK, 161.07 (57) 67.42.

H20E: 1) Topi Raitanen, Helsingin Suunnistajat, 136.07 (1) 64.52, 14) Konstantin Serebryanitskii, Rehns BK, 151.05 (13) 71.39.

H21E2: 1) Lauri Nenonen, Kalevan Rasti, 177.51 (1) 83.10.

H18E2: 1) Lukas Lundgren, Växjö OK, 108.02 (2) 52.46, 79) Lars Olovsson, Rehns BK, 162.42 (62) 67.24.

D21: 1) Samantha Saeger, OK Linné, 118.56 (5) 60.28, 45) Linn Bylars, Forsa OK, 145.44 (56) 76.03.

H21: 1) Erik Liljequist, Södertälje-Nykvarn OF, 133.19 (1) 59.46, 7) Oskar Eklöf, Rehns BK, 146.08 (3) 66.31, 29) Simon Andersson, Forsa OK, 162.11 (60) 79.24, 35) Andreas Calleberg, Rehns BK, 164.49 (59) 79.10, 58) Charlie Stolt, Rehns BK, 172.53 (38) 74.12.

D21K: 1) Sara Helander, Domnarvets GOIF, 87.52 (1) 42.06, 14) Elin Woxlin, Alfta-Ösa OK, 111.01 (15) 51.56.

H21K: 1) Thor Nörskov, IFK Göteborg, 94.37 (1) 45.57, 73) David Sundström, Söderhamns OK, 150.52 (58) 69.38, 137) Jonas Fagerholm, Söderhamns OK, 185.19 (146) 90.46.

D20: 1) Elena Gurskaia, Nord West, 112.44 (1) 52.41, 67) Johanna Palm Nilsson, Rehns BK, 211.26 (66) 93.44.

D17-20K: 1) Idun Bakken, Os IL orientering, 115.23 (2) 52.10, 4) Elin Johansson, Forsa OK, 140.11 (12) 69.04, 8) Ellen Persson, Söderhamns OK, 148.40 (10) 66.40.

D16: 1) Tuuli Heikkilä, Lynx, 82.24 (1) 37.42, 19) Hanna Kjellin, Forsa OK, 93.38 (27) 44.36, 61) Emelie Jonasson, Forsa OK, 112.44 (38) 47.13.

H16: 1) Kasper Fosser, Heming Orientering, 80.21 (3) 39.16, 105) Walter Lagerhäll, Rehns BK, 136.56 (84) 56.14.

D15: 1) Eliane Deininger, OLG St.Gallen/Appenzell, 83.10 (3) 37.38, 21) Ronja Hugg, Forsa OK, 97.06 (30) 48.08.

H15: 1) Sander Arntzen, Asker SK, 80.24 (1) 39.21, 101) Jimmy Johansson, Forsa OK, 164.05 (111) 76.42.

H14: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 50.12 (1) 24.33, 112) Joel Kihlström, Rehns BK, 116.06 (114) 58.22.

H12: 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 32.51 (1) 16.03, 79) Adrian Bånga, Alfta-Ösa OK, 60.19 (99) 30.56.

D10: 1) Moa Bergqvist, Korsnäs IF OK, 29.54 (1) 13.59, 67) Sofia Hugg, Forsa OK, 53.05 (112) 28.40.

D35K: 1) Emma Claesson, Stora Tuna OK, 80.03 (2) 37.46, 43) Johanna Grybäck, Söderhamns OK, 125.00 (47) 61.00.

H50: 1) Joakim Ingelsson, OK Hammaren, 87.48 (1) 42.15, 90) Gunnar Forsgren, Forsa OK, 131.21 (110) 65.55.

D55: 1) Anneli Berggren, OK Denseln, 87.34 (1) 41.09, 35) Eva Woxlin, Alfta-Ösa OK, 122.52 (15) 50.14.

D55K: 1) Marie Gustafsson, Sundsvalls OK, 77.45 (1) 36.45, 23) Anki Teike Andersson, Forsa OK, 109.40 (21) 51.25, 38) Karin Forsgren, Forsa OK, 131.24 (38) 59.03.

H55K: 1) Jozef Pollak, ATU Kosice, 72.06 (1) 35.16, 4) Leif Bylars, Forsa OK, 86.03 (6) 45.33.

H60: 1) Harald Thon, IF Sturla, 89.22 (2) 41.40, 52) Sören Woxlin, Alfta-Ösa OK, 139.28 (54) 60.53, 70) Tommy Öst, Ljusdals OK, 154.59 (47) 58.31.

D65K: 1) Gunvor Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 87.36 (2) 43.00, 37) Barbro Carlsson, Alfta-Ösa OK, 136.33 (35) 59.28.

H65K: 1) Göran Davidsson, OK Klemmingen, 76.46 (1) 35.59, 4) Bror Fureskog, Alfta-Ösa OK, 81.14 (2) 36.03, 38) Sven-Erik Carlsson, Alfta-Ösa OK, 100.04 (62) 48.34, 85) Johan Kock, Rehns BK, 135.28 (73) 51.45.

H70: 1) Matti Kattilakoski, Kaustisen Pohjan-Veikot, 81.30 (3) 39.32, 90) Rolf Jakobsson, Alfta-Ösa OK, 174.16 (101) 77.24.

H70K: 1) Tord Halvarson, OK Kåre, 70.18 (8) 34.35, 8) Jan-Gunnar Swärd, Forsa OK, 76.57 (17) 38.10, 92) Leif Persson, Ljusdals OK, 143.33 (93) 67.29.

H75: 1) Lars Johansson, OK Skogshjortarna, 77.41 (1) 37.38, 49) John Berglund, Alfta-Ösa OK, 129.30 (29) 52.02.

D45M: 1) Annika Leufven, Åmåls OK, 87.10 (1) 40.56, 19) Helena Bånga, Alfta-Ösa OK, 115.17 (13) 56.49.

D60M: 1) Kerstin Carlsson, OK Letstigen, 87.22 (2) 34.37, 33) Eva Bodell, Forsa OK, 217.18 (28) 65.26.

D65M: 1) Berit Röste, Ringsaker OK, 87.01 (1) 39.50, 20) Ingrid Stropp, Söderhamns OK, 144.07 (22) 68.18.

H65M: 1) Bengt Jåfs, Vårö IF, 70.35 (1) 33.55, 3) Hans Linde, Söderhamns OK, 92.35 (3) 44.59, 22) Hans Nilsson, Söderhamns OK, 124.01 (16) 56.10, 32) Lars-Åke Svensson, Forsa OK, 159.05 (31) 76.01.

Ö8: 1) Per-Ola Olsson, Academy 2015, 70.42 (8) 36.08, 77) Jens Persson, Rehns BK, 162.59 (258) 86.47.

Ö12: 1) Mattias Johansson, IFK Mora OK, 160.17 (4) 75.45, 2) Göran Winblad, Rehns BK, 173.10 (7) 80.53.

Challenge H 10: 1) Oscar Claesson, Jönköpings OK, 113.07 (5) 60.09, 26) Lennart Kjellin, Forsa OK, 165.14 (19) 80.23.

Mer läsning

Annons