Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Hälsinglands resultat i torsdagens O-ringen

Här är samtliga etappsegrare och hälsingeresultat från torsdagen.

Annons

D21E: 1) Anne M Hausken Nordberg, Nydalens SK, 195.02 (1) 33.45, 11) Sara Eskilsson, Alfta-Ösa OK, 212.46 (26) 39.11

H21E: 1) William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna, 217.18 (7) 33.46, 25) Dmitrii Poliakov, Rehns BK, 244.25 (24) 36.45, 58) Fredrik Ingelsson, Rehns BK, 274.55 (62) 43.42

D20E: 1) Miri Thrane Ødum, OK Pan Århus, 198.09 (6) 31.30, 35) Kristin Olovsson, Rehns BK, 245.56 (70) 43.24, 63) Ellen Forsgren, Forsa OK, 267.51 (62) 40.17

H20E: 1) Andreas Sølberg, IFK Göteborg, 237.16 (6) 29.25, 13) Konstantin Serebryanitskii, Rehns BK, 253.32 (34) 32.52 D18E 1) Ingeborg Eide, Byåsen IL, 175.29 (12) 29.42

H18E: 1) Simon Hector, Snättringe SK, 170.17 (2) 24.33

D21E2: 1) Sirkku Minkkinen, Rajamäen Rykmentti, 290.15 (2) 39.02

H21E2: 1) Lauri Nenonen, Kalevan Rasti, 296.29 (2) 33.29

D20E2: 1) Miti LE CAm, Club Rennais de Course d'orientation, 363.23 (1) 49.31

H20E2: 1) Andreas Zeijlon, OK Hällen, 241.34 (1) 30.42

D18E2: 1) Kristin Helland-Hansen, IL Tyrving, 215.50 (1) 30.36

H18E2: 1) Lukas Lundgren, Växjö OK, 189.02 (2) 28.27, 71) Lars Olovsson, Rehns BK, 260.23 (44) 36.47

D21: 1) Kristin Skaar, Ryda SK, 205.55 (3) 28.17, 41) Linn Bylars, Forsa OK, 240.52 (32) 32.26

H21: 1) Erik Liljequist, Södertälje-Nykvarn OF, 224.08 (2) 29.27, 10) Oskar Eklöf, Rehns BK, 254.36 (67) 39.38, 20) Simon Andersson, Forsa OK, 266.36 (25) 35.26, 24) Andreas Calleberg, Rehns BK, 268.21 (22) 35.01, 53) Charlie Stolt, Rehns BK, 286.47 (83) 41.29

D21K: 1) Sara Helander, Domnarvets GOIF, 160.23 (1) 26.05, 13) Elin Woxlin, Alfta-Ösa OK, 188.22 (19) 30.22

H21K: 1) Thor Nørskov, IFK Göteborg, 169.49 (1) 24.58, 61) David Sundström, Söderhamns OK, 254.33 (45) 35.08, 113) Jonas Fagerholm, Söderhamns OK, 300.25 (85) 40.30

D20: 1) Elena Gurskaia, Nord West, 206.21 (4) 31.32, 62) Johanna Palm Nilsson, Rehns BK, 343.55 (63) 47.30

H20: 1) Håvard Myhre, Kongsberg OL, 203.57 (1) 26.58

D18: 1) Martine Topstad, OL Tønsberg og Omegn, 180.13 (2) 33.15

H18: 1) Michael Imhof, OL Regio Wil, 173.58 (1) 25.35

D17-20K: 1) Idun Bækken, Os IL orientering, 194.14 (3) 37.22, 8) Ellen Persson, Söderhamns OK, 257.31 (13) 45.34, 11) Elin Johansson, Forsa OK, 264.39 (20) 55.12

H17-20K: 1) Antonin Stampbach, ANCO-Neuchâtel, 187.26 (2) 26.53

D16: 1) Synne Strand, Asker SK, 147.48 (1) 27.52, 28) Hanna Kjellin, Forsa OK, 179.22 (28) 36.16, 51) Emelie Jonasson, Forsa OK, 197.16 (38) 38.08

H16: 1) Kasper Fosser, Heming Orientering, 135.46 (2) 22.31, 92) Walter Lagerhäll, Rehns BK, 223.21 (95) 36.04

D15: 1) Katrin Sjödén, Älvdalens IF OK, 148.29 (11) 28.49, 16) Ronja Hugg, Forsa OK, 169.17 (23) 32.08

H15: 1) Sander Arntzen, Asker SK, 141.30 (3) 24.00, 101) Jimmy Johansson, Forsa OK, 274.27 (117) 46.49

D16K: 1) Sara Lysemose Poulsen, Silkeborg OK, 139.51 (2) 32.23

H16K: 1) Lukas Wadsten, OK Landehof, 137.21 (3) 29.02

D14: 1) Tilde Backlund, OK Södertörn, 115.24 (1) 24.00

H14: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 91.19 (1) 18.19, 112) Joel Kihlström, Rehns BK, 220.54 (120) 45.18

D13: 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 120.18 (2) 25.04

H13: 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 108.58 (4) 23.54

D14K: 1) Jessica Schärer, OLG Pfaeffikon, 103.49 (1) 24.30

H14K: 1) Andreas Johansson, Lidköpings VSK, 94.16 (1) 21.09

D12: 1) Kerstin Ljungemyr, OK Kolmården, 76.42 (1) 15.23

H12: 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 64.10 (1) 14.27, 83) Adrian Bånga, Alfta-Ösa OK, 117.59 (106) 28.43

D11: 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 79.44 (1) 15.17

H11: 1) Arvid Skepp, Sävedalens AIK, 78.33 (1) 15.49

D12K: 1) Alma Birklin, OK Kåre, 83.19 (1) 13.23

H12K: 1) Hugo Sjödin, OK Tisaren, 70.28 (2) 13.12

D10: 1) Moa Birkebæk, Stora Tuna OK, 64.11 (2) 15.22, 56) Sofia Hugg, Forsa OK, 99.15 (37) 20.12

H10: 1) Olle Ringi, OK Kåre, 57.08 (2) 12.20

D35: 1) Elin Bjerva, Larvik OK, 183.17 (2) 30.13

H35: 1) Rikard Claesson, Stora Tuna OK, 193.36 (1) 29.42

D35K: 1) Emma Claesson, Stora Tuna OK, 139.03 (1) 25.47, 34) Johanna Grybäck, Söderhamns OK, 207.39 (19) 34.38

H35K: 1) Anders Dalin, Leksands OK, 175.02 (1) 27.59

D40: 1) Karolina Højsgaard, Domnarvets GOIF, 162.02 (1) 28.08

H40: 1) Staffan Eriksson, Stora Tuna OK, 179.41 (3) 26.36

D40K: 1) Jenny Arvidsson, Brattås CK, 125.36 (1) 24.05

H40K: 1) Kalle Dalin, Leksands OK, 146.59 (1) 23.07

D45: 1) Gunilla Svärd, IF Thor, 134.08 (2) 24.31

H45: 1) Johan Ivarsson, Freidig, 165.44 (4) 26.08

D45K: 1) Sofia Holmgård, Kils OK, 117.24 (1) 24.21

H45K: 1) Nichlas Wallström, Sävedalens AIK, 135.36 (4) 26.03

D50: 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 142.47 (1) 25.07

H50: 1) Joakim Ingelsson, OK Hammaren, 153.44 (1) 24.44, 86) Gunnar Forsgren, Forsa OK, 229.01 (73) 35.17

D50K: 1) Anne Bodin, Almby IK, 130.25 (2) 27.05

H50K: 1) Mikael Kindborn, OK Hällen, 132.37 (6) 26.11

D55: 1) Anneli Berggren, OK Denseln, 156.19 (6) 31.48, 30) Eva Woxlin, Alfta-Ösa OK, 212.27 (50) 43.26

H55: 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 147.11 (1) 24.16

D55K: 1) Marie Gustafsson, Sundsvalls OK, 142.13 (2) 31.48, 28) Anki Teike Andersson, Forsa OK, 207.19 (43) 53.59, 35) Karin Forsgren, Forsa OK, 227.07 (30) 45.55

H55K: 1) Jozef Pollak, ATU Kosice, 131.02 (1) 25.52

D60: 1) Ing-Marie Brander Strand, Göteborg-Majorna OK, 134.37 (2) 23.48

H60: 1) Harald Thon, IF Sturla, 164.20 (4) 30.31, 60) Sören Woxlin, Alfta-Ösa OK, 251.07 (86) 48.44, 63) Tommy Öst, Ljusdals OK, 259.12 (47) 42.06

D60K: 1) Monika Mathiasson, OK Skogsmunken, 135.00 (1) 24.14

H60K: 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 147.12 (1) 28.49

D65: 1) Linda Verde, IF Sturla, 158.05 (1) 27.24

H65: 1) Lars-Åke Wall, OK Tisaren, 166.43 (18) 32.27

D65K: 1) Gunvor Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 157.19 (5) 31.20, 30) Barbro Carlsson, Alfta-Ösa OK, 221.15 (18) 36.57

H65K: 1) Göran Davidsson, OK Klemmingen, 139.08 (3) 28.00, 43) Sven-Erik Carlsson, Alfta-Ösa OK, 183.54 (59) 37.44, 78) Johan Kock, Rehns BK, 226.01 (26) 33.14

D70: 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 143.50 (12) 31.55

H70: 1) Matti Kattilakoski, Kaustisen Pohjan-Veikot, 137.09 (1) 23.03, 87) Rolf Jakobsson, Alfta-Ösa OK, 305.53 (91) 52.23

D70K: 1) Kerstin Gunnarsson, Nässjö OK, 161.29 (1) 27.14

H70K: 1) Tord Halvarson, OK Kåre, 129.31 (2) 26.36, 10) Jan-Gunnar Swärd, Forsa OK, 147.21 (52) 36.54, 90) Leif Persson, Ljusdals OK, 249.27 (88) 45.39

D75: 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 165.30 (2) 26.51

H75: 1) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 142.33 (1) 28.08, 35) John Berglund, Alfta-Ösa OK, 214.16 (36) 43.33

D80: 1) Maja-Lisa Bergström, Selånger SOK, 174.31 (1) 32.54

H80: 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 144.20 (14) 36.30

H85: 1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 185.42 (3) 33.03

D90: 1) Margareta Hansson, Storviks IF, 528.16 (1) 119.00

H90: 1) Rune Isaksson, Helsingborgs SOK, 186.33 (1) 36.12

D21M: 1) Elin Dolk, Jönköpings OK, 166.27 (2) 33.33

H21M: 1) Tomas Gunnarsson, OK Nackhe, 204.21 (4) 35.46

D35M: 1) Helena Wallman, Västerbergslagens OL, 142.28 (1) 25.37

H35M: 1) Jonatan Söderberg, Gävle OK, 255.11 (4) 44.59

D40M: 1) Claudia Schaerer, OLG Pfaeffikon, 162.15 (7) 33.56

H40M: 1) Fredrik Johansson, OK Älme, 204.30 (2) 30.14

D45M: 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 152.03 (1) 24.11, 13) Helena Bånga, Alfta-Ösa OK, 196.43 (15) 33.18

H45M: 1) Peter Edman, Korsnäs IF OK, 155.51 (2) 25.45

D50M: 1) Anna Frithioff, Säterbygdens OK, 143.43 (1) 28.48

H50M: 1) Anders Hansson, Storviks IF, 170.14 (1) 26.48

D55M: 1) Eva Bohm, OK Vildhussen, 131.50 (5) 25.59 H55M 1) Mats Wallman, Västerbergslagens OL, 140.15 (2) 26.30

H60M: 1) Per Edén, OK Kåre, 169.01 (1) 30.39

D60M: 1) Marita Johansson, OK Stigen, 168.21 (2) 29.51, 30) Eva Bodell, Forsa OK, 344.49 (32) 63.20

D65M: 1) Berit Røste, Ringsaker OK, 153.56 (3) 31.50, 21) Ingrid Stropp, Söderhamns OK, 257.21 (27) 61.23

H65M: 1) Bengt Jåfs, Vörå IF, 140.15 (7) 31.53, 3) Hans Linde, Söderhamns OK, 170.23 (6) 30.52, 18) Hans Nilsson, Söderhamns OK, 217.46 (18) 38.28

D70M: 1) Ulla Öhgren, Helsingborgs SOK, 155.51 (1) 29.00

H70M: 1) Einar Stensby, Løten o-lag, 161.43 (2) 28.57

H80M: 1) Sven Persson, Andrarums IF, 164.24 (1) 34.22

U1: 1) Herman Øen Paulsrud, IL Koll, 53.05 (3) 15.17

U2: 1) Tuukka Pekkala, Espoon Suunta, 79.19 (2) 20.15

Ö1: 1) Thea Wennberg, Skellefteå OK, 79.15 (4) 18.04

Ö2: 1) Miki Jaremalm, Vallentuna-Össeby OL, 169.33 (12) 40.27

Ö3: 1) Frida Karlsson, Linköpings OK, 117.21 (4) 27.26

Ö4: 1) Anna-Maria Hellström, Forsa OK, 155.15 (3) 26.09

Ö5: 1) Erik Stillemark, IF Hallby SOK, 127.12 (4) 32.43

Ö6: 1) Emil Johansson, Östgöta Helikopter SK & IF, 207.45 (15) 42.50

Ö7: 1) Stefan Djurstedt, Eksjö SOK, 92.35 (3) 20.36

Ö8: 1) Sondre Ruud Bråten, Nydalens SK, 140.56 (4) 37.30, 64) Jens Persson, Rehns BK, 306.51 (193) 83.33

Ö9: 1) Martin Schagerlind, Trollhättans SOK, 219.55 (13) 30.19

Ö10: 1) Tommy R. Wilhelmsen, Kongsberg OL, 145.05 (1) 28.02

Ö11: 1) Robin Hallsten, Vänersborg, 243.53 (9) 39.11

Ö12: 1) Mattias Johansson, IFK Mora OK, 271.03 (9) 36.52, 2) Göran Winblad, Rehns BK, 294.20 (8) 36.05

Open CH10: 1) Fredrik Nilsson, OK Njudung, 313.33 (16) 77.24

Challenge D 10: 1) Eva-Maj Erneby, Västerås SOK, 278.17 (1) 67.41

Challenge H 10: 1) Oscar Claesson, Jönköpings OK, 221.08 (2) 53.25

Challenge D 5: 1) Maria Backlund, OK Hällen, 146.15 (1) 31.12

Challenge H 5: 1) Truls Sildnes Baklid, Konnerud IL, 129.53 (1) 27.14

3-days Easy: 1) Tim Troxler, OLG Hondrich, 53.17 (3) 30.31

3-days Middle: 1) Olav Ekrheim, Varegg Fleridrett, 54.49 (1) 30.31, 40) Kai Junfors, Ljusdals OK, 109.54 (36) 55.59

3-days Difficult: 1) Andreas Samuelsson, OK Reftele, 75.44 (1) 38.05

3-days Women: 1) Ingela Alvmyren, Halmstad OK, 80.16 (1) 42.55

3-days Men: 1) Ludvig Åhlund, OK Nolaskogsarna, 93.08 (1) 48.13

Pre-E: 1) Lars Jakob Waaler, Porsgrunn OL, 1.40 (6) 0.09, 2) Stefan Larsson, Rehns BK, 2.01 (14) 0.15, 11) Lennart Wahlgren, Rehns BK, 4.07 (14) 0.15

Pre-A: 1) Roger Andersson, Halmstad OK, 1.28 (2) 0.10

Pre-B: 1) Pahn Gardhem, Nybro OK, 3.58 (6) 0.24

MTBD21: 1) Cecilia Thomasson, Fältjägarnas IF, 174.41 (1) 51.20

MTBH21: 1) Marcus Jansson, Garphyttans IF, 203.13 (1) 59.07

MTBD20: 1) Elvira Larsson, Ryda SK, 164.24 (1) 48.00

MTBH20: 1) Jesper Lindahl, OK Trian, 199.03 (3) 55.59

MTBD16: 1) Elin Håll, HJS-Vansbro OK, 191.16 (1) 61.16

MTBH16: 1) Juha Lilja, Tampereen Pyrintö, 157.16 (3) 45.30

MTBD14: 1) Ebba Eriksson, Kvarnsvedens GOIF OK, 149.30 (1) 48.10

MTBH14: 1) Joel Ernstsson, Finspångs SOK, 107.44 (1) 42.14

MTBH12: 1) Yaroslav Shvedov, Orienta SKI-O, 101.46 (1) 42.40

MTBD40: 1) Marquita Gelderman, North West Orienteering Club, 173.34 (1) 53.42

MTBH40: 1) Martin Claesson, OK Landehof, 187.19 (1) 51.28

MTBD50: 1) Tove Andersen, OK Øst Birkerød, 201.31 (1) 62.59

MTBH50: 1) Per Gustavsson, Göteborg-Majorna OK, 174.52 (1) 42.32

MTBD60: 1) Birgit Hausner, OK SG, 169.57 (1) 52.01

MTBH60: 1) Harald Männel, OL-Team Wehrsdorf, 160.34 (2) 56.26

MTBÖK: 1) Per-Erik Rönnestrand, Frösö IF, 87.38 (2) 32.09, 2) Andreas Grybäck, Söderhamns OK, 97.15 (1) 32.06

MTBÖM: 1) Janne Skarner, Leksands OK, 141.18 (6) 50.19

MTBÖL: 1) Håkan Flingmark, Uddevalla OK, 245.01 (14) 63.55

MTBH70: 1) Bengt Andersson, Söders-Tyresö, 139.14 (3) 49.22

Flex-O: 1) Stefan Odelberg, Borås, 0.00 ()

National Team Sprint M: 1) Jonas Leandersson, Sverige, 13.17 () , 2) Jerker Lysell, Sverige, 13.44 () , 3) Tim Robertson, Hutt Valley, 13.53 () , 4) Nick Simonin, Irland, 14.09 () , 5) Tristan Bloemen, CO Liège, 14.22 () , 6) Matt Ogden, North West Orienteering Club, 14.28 () , 7) Lachlan Dow, Australia, 14.30 () , 8) Will Critchley, Canada, 14.42 () , 9) Martin Regborn, Sverige, 14.46 () , 10) Brodie Nankervis, Australia, 14.49 () , 11) Marvin Goericke, Berliner TSC, 14.57 () , 12) Robbie Anderson, Canada, 15.23 () , 13) Bradley Lund, South Africa, 15.45 () , 14) Raúl Ferra, Spain, 15.46 () , 15) Damian Konotopetz, Canada, 16.16 () , 16) Ethan Childs, USA, 16.20 () , 17) Greg Ahlswede, USA, 17.19 ()

National Team Sprint W: 1) Lilian Forsgren, Sverige, 13.45 () , 2) Ida Marie Næss Bjørgul, Norge, 13.47 () , 3) Emma Waddington, Canada, 15.06 () , 4) Tori Borish, USA, 15.17 () , 5) Roisin Long, AJAX, 15.37 () , 6) Tori Owen, Canada, 16.21 ()

Mer läsning

Annons