Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Hälsinglands resultat i onsdagens O-ringen

Etapp 3 och mountainbike-orientering etapp 2 är slutförda på O-ringen i Borås.
Här är samtliga etappsegrare och hälsingeresultat från onsdagen.

Annons

D21E: 1) Simone Niggli, OK Tisaren, 157.23 () , 10) Sara Eskilsson, Alfta-Ösa OK, 173.35 ().

H21E: 1) William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna, 183.32 (), 29) Dmitrii Poliakov, Rehns BK, 207.40 () , 60) Fredrik Ingelsson, Rehns BK, 231.13 ().

D20E: 1) Miri Thrane Ødum, OK Pan Århus, 166.39 (3) 54.16, 31) Kristin Olovsson, Rehns BK, 202.32 (57) 67.52, 66) Ellen Forsgren, Forsa OK, 227.34 (47) 66.27.

H20E: 1) Andreas Sølberg, IFK Göteborg, 207.51 (9) 67.59, 12) Konstantin Serebryanitskii, Rehns BK, 220.40 (14) 69.35 .

D18E: 1) Ingeborg Eide, Byåsen IL, 145.47 (3) 45.51.

H18E: 1) Simon Hector, Snättringe SK, 145.44 (1) 45.25.

D21E2: 1) Sirkku Minkkinen, Rajamäen Rykmentti, 251.13 (3) 79.50.

H21E2: 1) Lauri Nenonen, Kalevan Rasti, 263.00 (5) 85.09.

D20E2: 1) Miti LE CAm, Club Rennais de Course d'orientation, 313.52 (1) 98.57.

H20E2: 1) Andreas Zeijlon, OK Hällen, 210.52 (2) 71.13.

D18E2: 1) Ebba Envall, IK Hakarpspojkarna, 182.09 (1) 50.36.

H18E2: 1) Lukas Lundgren, Växjö OK, 160.35 (10) 52.33, 72) Lars Olovsson, Rehns BK, 223.36 (58) 60.54.

D21: 1) Johanna Sanderi, IFK Lidingö SOK, 173.28 (1) 49.57, 46) Linn Bylars, Forsa OK, 208.26 (47) 62.42.

H21: 1) Erik Liljequist, Södertälje-Nykvarn OF, 194.41 (1) 61.22, 9) Oskar Eklöf, Rehns BK, 214.58 (19) 68.50, 24) Simon Andersson, Forsa OK, 231.10 (20) 68.59, 27) Andreas Calleberg, Rehns BK, 233.20 (18) 68.31, 50) Charlie Stolt, Rehns BK, 245.18 (41) 72.25.

D21K: 1) Sara Helander, Domnarvets GOIF, 134.18 (16) 46.26, 11) Elin Woxlin, Alfta-Ösa OK, 158.00 (18) 46.59.

H21K: 1) Anders Nordberg, Nydalens SK, 143.37 (1) 43.04, 71) David Sundström, Söderhamns OK, 219.25 (65) 68.33, 123) Jonas Fagerholm, Söderhamns OK, 259.55 (105) 74.36.

D20: 1) Elena Gurskaia, Nord West, 174.49 (14) 62.05, 65) Johanna Palm Nilsson, Rehns BK, 296.25 (62) 84.59.

H20: 1) Henrik Upsal, Kristiansand OK, 171.31 (2) 51.49.

D18: 1) Martine Topstad, OL Tønsberg og Omegn, 146.58 (1) 44.25.

H18: 1) Michael Imhof, OL Regio Wil, 148.23 (1) 44.56.

D17-20K: 1) Idun Bækken, Os IL orientering, 156.52 (1) 41.29, 7) Elin Johansson, Forsa OK, 209.27 (19) 69.16, 8) Ellen Persson, Söderhamns OK, 211.57 (14) 63.17.

H17-20K: 1) Antonin Stampbach, ANCO-Neuchâtel, 160.33 (6) 46.59.

D16: 1) Synne Strand, Asker SK, 119.56 (8) 37.30, 30) Hanna Kjellin, Forsa OK, 143.06 (74) 49.28, 59) Emelie Jonasson, Forsa OK, 159.08 (58) 46.24.

H16: 1) Kasper Fosser, Heming Orientering, 113.15 (1) 32.54, 93) Walter Lagerhäll, Rehns BK, 187.17 (79) 50.21.

D15: 1) Katrin Sjödén, Älvdalens IF OK, 119.40 (3) 36.25, 17) Ronja Hugg, Forsa OK, 137.09 (15) 40.03.

H15: 1) Sander Arntzen, Asker SK, 117.30 (4) 37.06, 100) Jimmy Johansson, Forsa OK, 227.38 (117) 63.33.

D16K: 1) Sara Lysemose Poulsen, Silkeborg OK, 107.28 (1) 34.42 H16K 1) Lukas Wadsten, OK Landehof, 108.19 (1) 36.01.

D14: 1) Tilde Backlund, OK Södertörn, 91.24 (1) 29.18.

H14: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 73.00 (1) 22.48, 112) Joel Kihlström, Rehns BK, 175.36 (131) 59.30.

D13: 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 95.14 (2) 31.07.

H13: 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 85.04 (6) 25.37.

D14K: 1) Jessica Schärer, OLG Pfaeffikon, 79.19 (1) 24.53.

H14K: 1) Andreas Johansson, Lidköpings VSK, 73.07 (1) 23.18.

D12: 1) Kerstin Ljungemyr, OK Kolmården, 61.19 (3) 22.13.

H12: 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 49.43 (1) 16.52, 82) Adrian Bånga, Alfta-Ösa OK, 89.16 (81) 28.57.

D11: 1) Elena Porkhun, Moscow-O-Club, 64.15 (1) 18.53.

H11: 1) Karl Kylborn, Almby IK, 62.20 (2) 20.45.

D12K: 1) Alma Birklin, OK Kåre, 69.56 (6) 26.21.

H12K: 1) Hugo Sjödin, OK Tisaren, 57.16 (2) 18.13.

D10: 1) Moa Bergqvist, Korsnäs IF OK, 48.19 (2) 18.25, 62) Sofia Hugg, Forsa OK, 79.03 (42) 25.58.

H10: 1) Olle Ringi, OK Kåre, 44.48 (2) 16.57.

D35: 1) Elin Bjerva, Larvik OK, 153.04 (2) 49.03.

H35: 1) Anders Axenborg, Göteborg-Majorna OK, 162.47 (3) 48.17.

D35K: 1) Emma Claesson, Stora Tuna OK, 113.16 (1) 33.13, 40) Johanna Grybäck, Söderhamns OK, 173.01 (33) 48.01.

H35K: 1) Andréas Thern, OK Skogshjortarna, 145.15 (1) 48.48.

D40: 1) Karolina Højsgaard, Domnarvets GOIF, 133.54 (3) 39.28.

H40: 1) Kristian Algers, Skogspojkarnas OK, 152.20 (3) 47.39.

D40K: 1) Jenny Arvidsson, Brattås CK, 101.31 (1) 31.21.

H40K: 1) Kalle Dalin, Leksands OK, 123.52 (1) 39.23.

D45: 1) Gunilla Svärd, IF Thor, 109.37 (4) 33.26.

H45: 1) Johan Ivarsson, Freidig, 139.36 (3) 48.29.

D45K: 1) Sofia Holmgård, Kils OK, 93.03 (1) 28.59.

H45K: 1) Nichlas Wallström, Sävedalens AIK, 109.33 (4) 33.38.

D50: 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 117.40 (4) 38.25.

H50: 1) Joakim Ingelsson, OK Hammaren, 129.00 (1) 41.12, 87) Gunnar Forsgren, Forsa OK, 193.44 (104) 62.23.

D50K: 1) Anne Bodin, Almby IK, 103.20 (1) 28.27.

H50K: 1) Mikael Kindborn, OK Hällen, 106.26 (6) 36.02.

D55: 1) Anneli Berggren, OK Denseln, 124.31 (1) 36.57, 30) Eva Woxlin, Alfta-Ösa OK, 169.01 (17) 46.09.

H55: 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 122.55 (1) 37.16.

D55K: 1) Marie Gustafsson, Sundsvalls OK, 110.25 (3) 32.40, 24) Anki Teike Andersson, Forsa OK, 153.20 (26) 43.40, 38) Karin Forsgren, Forsa OK, 181.12 (40) 49.48.

H55K: 1) Jozef Pollak, ATU Kosice, 105.10 (2) 33.04.

D60: 1) Ing-Marie Brander Strand, Göteborg-Majorna OK, 110.49 (3) 34.49.

H60: 1) Harald Thon, IF Sturla, 133.49 (5) 44.27, 56) Sören Woxlin, Alfta-Ösa OK, 202.23 (79) 62.55, 67) Tommy Öst, Ljusdals OK, 217.06 (72) 62.07.

D60K: 1) Monika Mathiasson, OK Skogsmunken, 110.46 (1) 34.33.

H60K: 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 118.23 (1) 35.53.

D65: 1) Linda Verde, IF Sturla, 130.41 (5) 44.44.

H65: 1) Lars-Åke Wall, OK Tisaren, 134.16 (1) 40.21.

D65K: 1) Gunvor Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 125.59 (6) 38.23, 33) Barbro Carlsson, Alfta-Ösa OK, 184.18 (26) 47.45.

H65K: 1) Göran Davidsson, OK Klemmingen, 111.08 (1) 34.22, 4) Bror Fureskog, Alfta-Ösa OK, 115.47 (3) 34.33, 40) Sven-Erik Carlsson, Alfta-Ösa OK, 146.10 (58) 46.06, 87) Johan Kock, Rehns BK, 192.47 (92) 57.19.

D70: 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 111.55 (2) 34.44.

H70: 1) Matti Kattilakoski, Kaustisen Pohjan-Veikot, 114.06 (2) 32.36, 91) Rolf Jakobsson, Alfta-Ösa OK, 253.30 (109) 79.14.

D70K: 1) Margareta Bengtsson, OK Gläntan, 133.40 (6) 41.42.

H70K: 1) Roland Sandahl, Annebergs GIF, 102.34 (2) 30.31, 6) Jan-Gunnar Swärd, Forsa OK, 110.27 (8) 33.30, 92) Leif Persson, Ljusdals OK, 203.48 (97) 60.15.

D75: 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 138.39 (1) 36.46.

H75: 1) Lars Johansson, OK Skogshjortarna, 114.12 (5) 36.31, 36) John Berglund, Alfta-Ösa OK, 170.43 (14) 41.13.

D80: 1) Maja-Lisa Bergström, Selånger SOK, 141.37 (3) 42.43.

H80: 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 107.50 (4) 34.41.

H85: 1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 152.39 (1) 42.33.

D90: 1) Margareta Hansson, Storviks IF, 409.16 (1) 106.03.

H90: 1) Rune Isaksson, Helsingborgs SOK, 150.21 (1) 48.52.

D21M: 1) Elin Dolk, Jönköpings OK, 132.54 (1) 39.36.

H21M: 1) Tomas Gunnarsson, OK Nackhe, 168.35 (1) 56.22.

D35M: 1) Helena Wallman, Västerbergslagens OL, 116.51 (1) 36.40.

H35M: 1) Håkan B Samor, Lerums SOK, 191.31 (2) 67.01.

D40M: 1) Claudia Schaerer, OLG Pfaeffikon, 128.19 (1) 40.45.

H40M: 1) Fredrik Johansson, OK Älme, 174.16 (2) 60.08.

D45M: 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 127.52 (3) 40.42, 15) Helena Bånga, Alfta-Ösa OK, 163.25 (18) 48.08.

H45M: 1) Peter Edman, Korsnäs IF OK, 130.06 (2) 43.50.

D50M: 1) Anna Frithioff, Säterbygdens OK, 114.55 (1) 35.02.

H50M: 1) Anders Hansson, Storviks IF, 143.26 (1) 50.50.

D55M: 1) Eva Bohm, OK Vildhussen, 105.51 (4) 34.40.

H55M: 1) Mats Wallman, Västerbergslagens OL, 113.45 (2) 38.27.

H60M: 1) Per Leandersson, Anderstorps OK, 123.01 (1) 39.24.

D60M: 1) Marita Johansson, OK Stigen, 138.30 (4) 50.49, 30) Eva Bodell, Forsa OK, 281.29 (18) 64.11.

D65M: 1) Berit Røste, Ringsaker OK, 122.06 (1) 35.05, 19) Ingrid Stropp, Söderhamns OK, 195.58 (16) 51.51.

H65M: 1) Bengt Jåfs, Vörå IF, 108.22 (1) 37.47, 3) Hans Linde, Söderhamns OK, 139.31 (8) 46.56, 18) Hans Nilsson, Söderhamns OK, 179.18 (15) 55.17, 32) Lars-Åke Svensson, Forsa OK, 243.34 (32) 84.29.

D70M: 1) Elisabeth Prettner, Tirol, 125.02 (4) 39.01.

H70M: 1) Sven-Arne Nilsson, Västvärmlands OK, 132.12 (1) 43.18.

H80M: 1) Sven Persson, Andrarums IF, 130.02 (2) 38.15.

U1: 1) Herman Øen Paulsrud, IL Koll, 37.48 (2) 12.20.

U2: 1) Tuukka Pekkala, Espoon Suunta, 59.04 (2) 19.34.

Ö1: 1) Thea Wennberg, Skellefteå OK, 61.11 (2) 20.50.

Ö2: 1) Miki Jaremalm, Vallentuna-Össeby OL, 129.06 (9) 37.46.

Ö3: 1) Frida Karlsson, Linköpings OK, 89.55 (16) 32.09.

Ö4: 1) Jens Fast, Boxholm-Mjölby OL, 123.01 (30) 47.06, 4) Anna-Maria Hellström, Forsa OK, 129.06 (13) 43.55.

Ö5: 1) Erik Stillemark, IF Hallby SOK, 94.29 (4) 29.50.

Ö6: 1) Emil Johansson, Östgöta Helikopter SK & IF, 164.55 (1) 51.54.

Ö7: 1) Stefan Djurstedt, Eksjö SOK, 71.59 (4) 22.15.

Ö8: 1) Sondre Ruud Bråten, Nydalens SK, 103.26 (12) 35.41, 74) Jens Persson, Rehns BK, 223.18 (192) 60.19.

Ö9: 1) Johan Berglund, Eksjö SOK, 188.55 (15) 62.33.

Ö10: 1) Tommy R. Wilhelmsen, Kongsberg OL, 117.03 (1) 38.48.

Ö11: 1) Tomas Duda, , 196.21 (18) 68.29.

Ö12: 1) Mattias Johansson, IFK Mora OK, 234.11 (4) 73.54, 2) Göran Winblad, Rehns BK, 258.15 (13) 85.05.

Open CH10: 1) Fredrik Nilsson, OK Njudung, 236.09 (24) 93.06.

Challenge D 10: 1) Eva-Maj Erneby, Västerås SOK, 210.36 (1) 73.54.

Challenge H 10: 1) Oscar Claesson, Jönköpings OK, 167.43 (1) 54.36, 23) Lennart Kjellin, Forsa OK, 246.00 (23) 80.46.

Challenge D 5: 1) Maria Backlund, OK Hällen, 115.03 (3) 35.49.

Challenge H 5: 1) Truls Sildnes Baklid, Konnerud IL, 102.39 (2) 28.04.

3-days Easy: 1) Tim Troxler, OLG Hondrich, 22.46 (1) 22.46.

3-days Middle: 1) Olav Ekrheim, Varegg Fleridrett, 24.18 (1) 24.18, 49) Kai Junfors, Ljusdals OK, 53.55 (49) 53.55.

3-days Difficult: 1) Andreas Samuelsson, OK Reftele, 37.39 (1) 37.39.

3-days Women: 1) Ingela Alvmyren, Halmstad OK, 37.21 (1) 37.21.

3-days Men: 1) Ludvig Åhlund, OK Nolaskogsarna, 44.55 (1) 44.55.

Pre-E: 1) Lars Jakob Waaler, Porsgrunn OL, 1.16 (8) 0.10, 3) Stefan Larsson, Rehns BK, 1.30 (15) 0.17, 29) Lennart Wahlgren, Rehns BK, 3.36 (55) 2.08.

Pre-A: 1) Roger Johansson, Kungälvs OK, 0.39 (1) 0.00.

Pre-B: 1) Ove Persson, Piteå IF, 1.42 (7) 0.19.

MTBD21: 1) Cecilia Thomasson, Fältjägarnas IF, 123.21 (1) 21.36.

MTBH21: 1) Per Vestling, OK Kåre, 143.56 (3) 24.48.

MTBD20: 1) Elvira Larsson, Ryda SK, 116.24 (1) 22.41.

MTBH20: 1) Jesper Lindahl, OK Trian, 143.04 (8) 23.15.

MTBD16: 1) Elin Håll, HJS-Vansbro OK, 130.00 (2) 28.18.

MTBH16: 1) Juha Lilja, Tampereen Pyrintö, 111.46 (1) 21.44.

MTBD14: 1) Ebba Eriksson, Kvarnsvedens GOIF OK, 101.20 (1) 24.35.

MTBH14: 1) Joel Ernstsson, Finspångs SOK, 65.30 (1) 17.06.

MTBH12: 1) Yaroslav Shvedov, Orienta SKI-O, 59.06 (1) 16.18.

MTBD40: 1) Marquita Gelderman, North West Orienteering Club, 119.52 (1) 21.05.

MTBH40: 1) Martin Claesson, OK Landehof, 135.51 (1) 21.41.

MTBD50: 1) Tove Andersen, OK Øst Birkerød, 138.32 (1) 24.20.

MTBH50: 1) Per Gustavsson, Göteborg-Majorna OK, 132.20 (1) 19.13.

MTBD60: 1) Anna-Karin Argus-Johansson, Sol Tranås, 112.21 (4) 29.29.

MTBH60: 1) Harald Männel, OL-Team Wehrsdorf, 104.08 (1) 18.04.

MTBÖK: 1) Per-Erik Rönnestrand, Frösö IF, 55.29 (1) 16.53, 2) Andreas Grybäck, Söderhamns OK, 65.09 (2) 18.19.

MTBÖM: 1) Janne Skarner, Leksands OK, 90.59 (2) 24.30.

MTBÖL: 1) Håkan Flingmark, Uddevalla OK, 181.06 (9) 31.08.

MTBH70: 1) Bengt Andersson, Söders-Tyresö, 89.52 (2) 22.11.

Open hittaut.nu: Camilla Zinn Albinsson, Tormestorps IF, Godkänd.

Godkänd Flex-O: 1) Stefan Odelberg, Borås, 0.00 (1) 0.00.

Mer läsning

Annons