Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Hälsingarnas resultat i O-ringens fjärde etapp

Här hittar du alla hälsingarnas resultat från O-ringens fjärde etapp, som sprangs i torsdags.

Annons

H21E 1) Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti, 223.08 (1) 71.37, 2) Magne Dæhli, Halden SK, 228.16(5) 75.37, 3) Jerker Lysell, Rehns BK, 228.25 (8) 77.39, 38) Jesper Lysell,Rehns BK, 263.19 (36) 85.24.

D21E 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 195.23 (1) 63.39, 2) Anne M Hausken Nordberg,Nydalens SK, 207.45 (3) 65.21, 3) Svetlana Mironova, Koovee, 210.56 (2) 64.02,21) Sara Eskilsson, Alfta-Ösa OK, 242.55 (20) 74.40, 37) Josefine Engström,Alfta-Ösa OK, 249.48 (18) 74.16.

H20E 1) Simon Hector, Snättringe SK, 199.37 (2) 59.21, 2) Jonas Gustafsson, OK Kåre,206.12 (1) 55.36, 3) Audun Heimdal, Konnerud IL, 211.24 (10) 63.29.

D20E 1) Johanna Öberg, OK Linné, 180.32 (6) 50.04,2) Tilda Johansson, OK Orion, 182.15 (26) 54.51, 3) Anine Ahlsand, Nydalens SK,188.24 (1) 46.54.

H18E 1) Isac vonKrusenstierna, OK Kåre, 148.51 (1) 42.03, 2) Jesper Svensk, Stora Tuna OK,151.49 (2) 42.21, 3) Simon Imark, Tullinge SK, 154.09 (13) 46.38.

D18E 1) Veera Klemettinen, Suunta Jyväskylä,151.14 (2) 41.36, 2) Synne Strand, Asker SK, 156.02 (5) 43.50, 3) Anine Lome,Hamar OK, 157.45 (3) 42.56, 16) Hanna Kjellin, Forsa OK, 172.42 (38) 50.19, 81)Wilma Lagerhäll, Rehns BK, 218.54 (88) 62.59.

H21E2 1) Felix Späth, Lillomarka OL, 239.16 (7) 73.30, 2) Mikko Knuuttila, Ikaalisten Nouseva-Voima,239.44 (1) 69.37, 3) Juha Sorvisto, Vaajakosken Terä, 244.03 (17) 75.43, 73)Anton Lif, Rehns BK, 294.50 (51) 83.02.

D21E2 1) Johanna Sanderi, IFK Lidingö SOK, 226.28 (2) 63.44, 2) Ida Lindkvist, NTNUI, 232.00 (3) 63.50, 3) Anna Persson, FK Göingarna, 235.19 (6) 66.08

H18E2 1) SaulKlemola, Raja-Karjalan Suunnistajat, 152.21 (2) 43.34, 2) Konsta Puranen,Tampereen Pyrintö, 153.46 (1) 40.33, 3) Victor Helgesson, Hestra IF, 157.37 (4)44.26, 10) Walter Lagerhäll, Rehns BK, 176.56 (22) 49.30.

D18E2 1) SofiaEriksson, Stora Tuna OK, 184.14 (3) 47.44, 2) Julie Nærestad, Vegårshei IL,188.19 (4) 48.02, 3) Guri Sandvold, Tynset IF, 189.21 (6) 50.08, 10) EmelieJonasson, Forsa OK, 206.14 (13) 53.34.

D10 1) StinaThern, OK Skogshjortarna, 74.34 (2) 17.51, 78) Elsa Johansson, Segersta OK,119.11 (92) 28.34.

D11 1) SilvaKemppi, Espoon Suunta, 78.32 (1) 18.51, 44) Sofia Hugg, Forsa OK, 123.45 (24)27.25.

D12 1) Klara Borg,Södertälje-Nykvarn OF, 82.43 (1) 19.50, 21) Elin Ladänges, Alfta-Ösa OK, 105.06(22) 27.32, 82) Ella Sandberg, Alfta-Ösa OK, 129.50 (111) 37.16.

D14 1) HannaLundberg, OK Renen, 98.10 (1) 25.04, 76) Frida Andersson, Segersta OK, 163.01(83) 39.58, 108) Malvina Girinskyte, Alfta-Ösa OK, 185.02 (126) 48.21, 133)Tilda Lagerhäll, Rehns BK, 203.17 (101) 43.22.

D14K 1) Hilma Gustafsson, Arvidsjaurs OK, 105.54(3) 27.37, 25) Morta Matelyte, Alfta-Ösa OK, 154.12 (15) 31.33.

D16 1) Lotta Eerola, Tampereen Pyrintö, 120.29 (2) 27.50, 20) Ronja Hugg, Forsa OK, 138.25(8) 30.50.

D18 1) Elin RansjöZander, OK Tyr, 167.29 (9) 47.54, 20) Elin Johansson, Forsa OK, 198.49 (13)48.39

D20 1) HannaLindström, OK Tranan, 166.46 (1) 43.02, 15) Ellen Forsgren, Forsa OK, 194.06(25) 52.19.

D21-1 1) Heini Saarimäki, Angelniemen Ankkuri, 172.24 (11) 51.50, 35) Elin Woxlin, Alfta-ÖsaOK, 216.02 (40) 59.05, 46) Linn Bylars, Forsa OK, 221.13 (36) 58.10, 61) HanaHancikova, Alfta-Ösa OK, 231.58 (112) 74.39, 69) Louise Furubom, Söderhamns OK,235.43 (50) 61.16.

D21K-2 1) Lene Godager Kaas, Bækkelagets SK, 130.00 (1) 32.34, 9) Ellen Davidsson, Alfta-ÖsaOK, 158.04 (13) 40.29, 35) Mikaela Blom, Forsa OK, 183.33 (42) 44.17, 49) StinaSkyttner, Ljusdals OK, 190.33 (93) 53.21, 51) Pernilla Blom, Rehns BK, 191.49(83) 51.38, 54) Karin Trolin, Forsa OK, 192.08 (17) 41.05, 100) Sara Skyttner,Ljusdals OK, 232.56 (68) 49.28, 105) Matilda Jonsson, Forsa OK, 235.54 (92)53.09, 110) Malin Lindberg, Forsa OK, 248.14 (127) 64.29, 120) KristinaSandberg, Forsa OK, 286.34 (136) 68.29, 121) Alice Sandberg, Forsa OK, 289.46(140) 73.24.

D35K 1) Linda Sjögren, Kamrat och IF KIF, 115.33 (2) 34.20, 56) Johanna Grybäck, Söderhamns OK, 178.25 (82) 53.09.

D40K-2 1) Elisabeth Ingvaldsen, Nydalens SK, 106.03 (1) 27.56, 37) Catherine Wennberg,Hudiksvalls OK, 153.03 (64) 45.44, 42) Åsa Eriksson, Forsa OK, 154.57 (54)42.42, 47) Ingela Rydesäter, Rehns BK, 157.05 (46) 41.30, 64) Mia Forslin,Forsa OK, 175.10 (57) 43.03.

D45 1) GunillaSvärd, IF Thor, 117.21 (1) 30.13, 89) Annika Ottenbäck, Segersta OK, 180.36(136) 58.41, 123) Veronica Jägbrant, Forsa OK, 207.22 (115) 51.24.

D45K-1 1) Ulrica Swärd Bütikofer, Ljusdals OK, 120.43 (1) 29.40, 51) Monika Östberg, Alfta-ÖsaOK, 167.27 (42) 41.45.

D55 1) Maria Jonsson, Tullinge SK, 115.42 (1) 28.12, 40) Annika Staaf, Forsa OK, 154.58 (27)36.02.

D55K 1) Ewa Roos, HelsingborgsSOK, 123.46 (5) 33.45, 27) Karin Forsgren, Forsa OK, 149.23 (25) 37.40, 29) Anki Teike Andersson, Forsa OK, 150.58 (13) 35.40, 67) Marie Fröjd, Rehns BK,175.51 (89) 54.28, 72) Birgitta Winblad, Rehns BK, 179.16 (35) 39.19, 92)Marita Sandberg, Forsa OK, 219.44 (94) 57.03.

D60 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 115.20 (4) 30.18, 13) Eva Woxlin, Alfta-Ösa OK, 138.24 (22)38.36.

D60K 1) Susanne Dittmer, IK Hakarpspojkarna, 117.22 (1) 30.30, 11) Britt-Marie Byström, Alfta-Ösa OK,147.12 (45) 49.26, 52) Agneta Thorsell, Forsa OK, 194.25 (43) 48.41, 75) EvaEngman, Forsa OK, 242.50 (79) 68.28.

D65K 1) Monica Djurberg, OK Tyr, 126.59 (9) 38.19,10) Christina Flordal, Ljusdals OK, 152.16 (6) 36.00, 14) Gun Svensson, RehnsBK, 154.32 (16) 41.49, 44) Kerstin Frisk Engstrand, Rehns BK, 184.46 (24)44.01, 62) Barbro Carlsson, Alfta-Ösa OK, 201.07 (55) 53.25.

D70 1) Katharina Mo Berge, Freidig, 126.52 (1) 28.15, 10) Christina Westman, Hudiksvalls OK,163.08 (45) 55.50.

H11 1) IsakEskilsson, IK Hakarpspojkarna, 63.17 (1) 15.32, 33) Olle Långberg, HudiksvallsOK, 94.10 (35) 21.38, 127) Aron Sidenvall, Hudiksvalls OK, 134.18 (98) 26.09.

H12 1) LinusVernström, Ronneby OK, 69.18 (5) 18.07, 111) Hjalmar Wennberg, Hudiksvalls OK,126.29 (98) 28.09.

H12K 1) MathiasNordlinder, OK Linné, 73.22 (1) 20.10, 37) Nils Blomberg, Segersta OK, 224.40(40) 55.41.

H13 1) MattiasÖstberg, Stora Tuna OK, 84.35 (1) 21.25, 56) Albin Blomberg, Segersta OK,134.34 (86) 34.50, 85) Wille Långberg, Hudiksvalls OK, 149.18 (165) 50.59.

H14 1) AxelElmblad, Bredaryds SOK, 89.49 (10) 23.45, 95) Gytis Dauknys, Alfta-Ösa OK,142.09 (114) 32.46, 135) Elis Sandberg, Alfta-Ösa OK, 156.58 (159) 37.42.

H15 1) ViktorSvensk, Stora Tuna OK, 109.06 (2) 29.03, 93) Benjamin Terent, Forsa OK, 185.34(58) 39.49, 129) Oskar Magnusson, Rehns BK, 234.15 (139) 54.16, 148) JoelKihlström, Rehns BK, 261.10 (158) 64.10.

H16 1) SanderArntzen, Asker SK, 107.35 (1) 27.21, 98) Adomas Repsys, Alfta-Ösa OK, 161.40(118) 42.27, 99) Albin Andersson, Segersta OK, 161.56 (106) 41.03, 134) EmilJohansson, Segersta OK, 183.29 (115) 42.10.

H16K 1) Simon Björnehäll, OK Gränsen, 121.18 (1) 26.43, 17) SimasMarkevicius, Alfta-Ösa OK, 178.11 (26) 41.40.

H17-20K 1) Martin Nilsson, Snättringe SK, 131.16 (2)34.51, 22) Max Johansson, Segersta OK, 201.53 (35) 56.16

H18 1) MikkelLyskjær Jensen, Tisvilde Hegn OK, 141.38 (1) 40.31, 55) Marcus Dolk, Forsa OK,246.51 (54) 65.00.

H20 1) IsakLangerak, Järfälla OK, 178.59 (6) 59.13, 23) Lars Olovsson, Rehns BK, 249.19(38) 87.49.

H21-2 1) VeliKangas, Helsingin Suunnistajat, 196.28 (2) 57.06, 6) Fredrik Ingelsson, RehnsBK, 213.38 (3) 58.30, 16) Oskar Eklöf, Rehns BK, 229.08 (7) 61.08, 30) DavidSundström, Söderhamns OK, 241.08 (29) 66.46, 34) Charlie Stolt, Rehns BK,244.24 (55) 72.03, 38) Anders Lindberg, Forsa OK, 246.14 (27) 66.28, 129) EmilThalin, Forsa OK, 334.57 (120) 92.24.

H21K-2 1) SørenSchwartz, IFK Göteborg, 146.51 (1) 42.28, 34) Andreas Davidsson, Alfta-Ösa OK,193.48 (70) 57.19, 37) Jon Åkesson, Forsa OK, 195.26 (38) 53.23, 46) AndersTrolin, Forsa OK, 200.27 (41) 53.47, 49) Olov Ericson, Alfta-Ösa OK, 203.23(72) 57.32, 58) Henrik Trolin, Forsa OK, 207.47 (112) 63.42, 102) Svante Persson, Söderhamns OK, 229.33 (78) 59.06, 105) Henrik Fröjd, Rehns BK, 233.15(63) 56.29, 142) Kalle Larsson, Forsa OK, 265.24 (109) 63.21.

H35K 1) Jostein Andersen, Nydalens SK, 131.11 (1) 36.41, 96) Emil Flordal,Ljusdals OK, 210.45 (104) 56.07.

H40K-1 1) MartinJohnsson, IFK Lidingö SOK, 123.26 (1) 33.43, 112) Jonas Blomberg, Segersta OK,226.10 (126) 64.17.

H45K-1 1) Johan Blomster, IF Thor, 131.22 (2) 32.55, 85) Anders Andersson, Segersta OK, 181.38(93) 48.19, 96) Anders Ovegren, Ljusdals OK, 188.40 (129) 55.24, 123) MagnusEngberg, Ljusdals OK, 201.56 (110) 52.34, 135) Henrik Magnusson, Rehns BK,219.26 (140) 57.40.

H50-2 1) AndersSvensk, Tjällmo-Godegårds OK, 129.44 (1) 36.22, 4) Jonas Gustafsson, Forsa OK,142.21 (4) 37.51, 77) Gunnar Forsgren, Forsa OK, 206.58 (56) 50.24.

H50K-1 1) TomasLöfgren, Stora Tuna OK, 118.20 (1) 29.19, 111) Christer Lagerhäll, Rehns BK,207.54 (130) 59.16, 125) Sveke Jonsson, OK Dellen, 229.45 (121) 56.45.

H55 1) LasseJansson, Gävle OK, 126.16 (2) 33.04, 88) Stefan Nordmark, Söderhamns OK, 192.44(88) 49.44.

H55K 1) Mikael Eriksson, VKUvarna, 121.55 (1) 35.47, 21) Leif Bylars, Forsa OK, 143.30 (4) 37.15, 60)Per-Åke Blad, Forsa OK, 159.54 (50) 45.36, 69) Karl-Erik Lind, Alfta-Ösa OK,163.41 (90) 51.52.

H60 1) SigurdDæhli, Løten o-lag, 131.09 (5) 37.43, 11) Thomas Ericson, Alfta-Ösa OK, 148.11(28) 46.22, 99) Tommy Öst, Ljusdals OK, 236.55 (75) 55.36.

H60K 1) Arnfinn Pedersen, Gjø-Vard OL, 120.57 (1)31.53, 2) Kjell Boman, Söderhamns OK, 122.08 (3) 32.33, 3) Algirdas Salkauskas,Alfta-Ösa OK, 123.34 (5) 33.40, 41) Stig Lundström, Söderhamns OK, 156.00 (45)41.47, 50) Gunnar Skoglund, Ljusne-Ala OK, 159.17 (20) 37.58, 56) Jan-ErikSkyttner, Ljusdals OK, 161.23 (90) 47.37, 99) Lennart Persson, Söderhamns OK,184.39 (122) 52.04, 101) Christer Engman, Forsa OK, 184.49 (74) 45.47.

H65 1) P-OIvarsson, Haninge SOK, 138.13 (1) 32.42, 104) Dan Thorsell, Forsa OK, 215.15(59) 43.31.

H65K 1) Sven BergströmTrolin, Forsa OK, 120.29 (9) 36.24, 2) Lars-Ivar Svensson, Rehns BK, 121.25 (6)35.48, 9) Lars Eklund, Forsa OK, 132.52 (10) 36.59, 50) Olle Klarström, RehnsBK, 154.50 (68) 47.41, 75) Jon Flordal, Ljusdals OK, 166.01 (74) 48.27, 103) Sven-Erik Carlsson, Alfta-Ösa OK, 181.10 (143) 63.58.

H70 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 119.35 (3) 33.17, 32) Bror Fureskog, Alfta-Ösa OK,164.51 (21) 38.03, 41) Jan-Gunnar Swärd, Forsa OK, 175.35 (42) 42.37, 74) RolfLindberg, Söderhamns OK, 197.42 (86) 52.07.

H80 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 111.53 (1) 32.59, 13) Rolf Krohn, Hudiksvalls OK,160.10 (13) 44.36, 15) John Berglund, Alfta-Ösa OK, 160.54 (23) 50.54.

U1 1) Albin Emilsson, OK Skogsfalken, 57.22 (8) 12.56, 44) Erik Jonsson, OK Dellen, 72.49(54) 15.17.

D40M 1) Anna Nilsson, Gagnefs OK,122.10 (2) 31.07, 21) Anna Blomberg, Segersta OK, 168.35 (56) 47.44, 33) HannaFlordal, Ljusdals OK, 177.19 (81) 51.35.

D45M 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 132.28 (6) 32.22, 8) Eva Hedberg, SegerstaOK, 146.40 (57) 42.19, 31) Maria Fernmalm, Forsa OK, 171.12 (32) 39.32, 85)Helena Bånga, Alfta-Ösa OK, 202.05 (85) 46.04.

D55M 1) Eva Bohm, OK Vildhussen,138.43 (1) 29.18, 4) Agneta Jonzon, Söderhamns OK, 155.21 (7) 33.03, 24) EvaSkyttner, Ljusdals OK, 203.00 (18) 41.52.

D60M 1) Ingela Nelsén, Falkenbergs OK, 141.44 (2) 33.01, 3) Marianne Ericson,Alfta-Ösa OK, 153.12 (1) 32.06.

D65M 1) Margareta Lindgren, Värend GN OL, 194.48 (15) 52.03, 8) Gun Klarström, RehnsBK, 220.36 (4) 45.53, 25) Ingrid Stropp, Söderhamns OK, 282.19 (21) 57.02.

D70M 1) Berit Nilsson, OK Älme, 177.43 (5) 43.35,11) Gun Lindberg, Söderhamns OK, 223.36 (15) 57.31.

H40M 1) Jonas Långberg, Hudiksvalls OK, 179.23 (1)39.54.

H55M 1)Lennart Wahlgren, Rehns BK, 128.35 (1) 32.04, 43) Bengt-Olof Sandberg,Alfta-Ösa OK, 256.30 (47) 71.00.

H65M 1) Lennart Tägtström, Domnarvets GOIF, 163.09(5) 40.06, 14) Hans Nilsson, Söderhamns OK, 216.04 (19) 46.55.

H70M 1) Pelle Florell, Gagnefs OK, 140.23 (1)37.42, 2) Christer Nordqvist, Alfta-Ösa OK, 150.10 (5) 39.31, 7) MartinMårtensson, IFK Bergvik, 163.49 (3) 38.31, 27) Leif Persson, Ljusdals OK,213.29 (10) 44.57.

Open 2 1) David Westh, Mullsjö SOK, 155.28 (4)36.59, 10) Tova Gustafsson, Forsa OK, 229.07 (69) 71.36.

Open 4 1) Petr Prucha, OK JISKRANOVY BOR, 150.51 (1) 37.49, 95) Jan Winblad, Rehns BK, 427.50 (198) 117.42.

Open5 1) Elias Möller, Skåneslättens OL,121.51 (4) 30.06, 3) Jens Vikberg, Forsa OK, 126.35 (1) 29.02, 17) MalinEirefelt, Forsa OK, 149.16 (22) 34.02, 54) Elisabeth Skoglund, Segersta OK,173.00 (169) 47.19, 60) Ida Hedberg, Segersta OK, 175.47 (184) 48.17, 132) Anna Kihlström, Rehns BK, 212.20 (296) 56.16.

Open 8 1) Per-Ola Olsson, Academy2016, 117.54 (5) 27.56, 3) Patrik Blom, Rehns BK, 128.34 (6) 28.10.

Provlöpare Challenge D 10 1) Elina Rönnlund, IFK Umeå, 246.24 (1)63.37, 20) Mirja Nordin, Rehns BK, 333.30 (16) 81.17.

Challenge H 10 1) Tobias Ahnoff, Göteborg-Majorna OK, 207.49(7) 56.18, 13) Daniel Almqvist, Edsbyns OK, 243.23 (18) 59.40.

Challenge D5 1) Ida Gustafsson, Arvidsjaurs OK,149.13 (3) 36.40, 29) Märith Östberg, Alfta-Ösa OK, 225.27 (35) 44.40, 36)Jessica Zetterberg, Hudiksvalls OK, 235.21 (42) 45.23.

2-days Middle 1) Peter Ekdahl, Emmaboda Verda OK, 28.06 (1) 28.06, 13) NisseJohansson, Rehns BK, 37.08 (13) 37.08.

2-days Women 1) Emma Johansson,Fredrikstad SK, 30.23 (1) 30.23, 32) Ida Åkesson, Forsa OK, 74.17 (32) 74.17.

2-days Men 1) Vetle Ruud Bråten, IFKGöteborg, 36.41 (1) 36.41, 48) Kenneth Svedlund, Vallsta SK, 74.21 (48) 74.21.

Mer läsning

Annons