Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Alla resultat från Hassela Ski Tour hittar du här

/

I helgen avgjordes Hassela Ski Tour med klättringen upp för slalombacken i Hassela.
Här hittar du alla resultat från tävlingen.

Annons

H 19-20, :1) Emil Thyrén, Trönö IK, 07:40.1, 2) Jens Selahn, Stockviks SF, 07:43.6, 3) Filip Åslin, Stockviks SF, 08:48.0, 4) Jonas Persson, Trönö IK, 09:02.5, 5) Emil Bennermo, Hybo AIK, 10:06.2,

D 19-20, :1) Hanna Karlström, Svegs IK, 09:55.1, 2) Sara Östling, Svegs IK, 10:07.3, 3) Elin Karlsson, OK Borgen, 10:14.8, 4) Emma Persson, Hudiksvalls IF, 10:30.7, 5) Linn Kvarnström, Hede SK, 11:51.9, 6) Matilda Tagg, Hudiksvalls IF, 12:03.1, 7) Agnes Fredholm, Hybo AIK, 13:28.3, 8) Klara Nordlund, Hybo AIK, 14:33.4, 9) Linnea Jonsson, Jättendals IF, 14:54.2,

H 17-18, :1) Tobias Lindman, Stockviks SF, 07:49.7, 2) Hampus Millestu, Utrikes Skidklubb, 08:43.7, 3) Mattias Vedin, Stockviks SF, 09:29.4, 4) Thim Modig, Sälens IF, 09:47.4, 5) Albin Gräntz, Jättendals IF, 13:15.3,

D 17-18, :1) Tua Dahlgren, Spikbodarnas IK, 09:03.9, 2) Sandra Wiig, Stockviks SF, 09:53.2, 3) Vendela Blom, Stockviks SF, 10:04.1, 4) Alva Karlsson, OK Borgen, 11:32.3, 5) Nora Nordlund, Hybo AIK, 12:14.3, 6) Thea Gisselman, Rehns BK, 12:26.2, 7) Fanny Engström, Jättendals IF, 14:06.1,

H 15-16, :1) Emil Logård, Delsbo IF, 08:26.3, 2) Benjamin Terent, Näsvikens IK, 08:37.2, 3) Truls Gisselman, Rehns BK, 08:53.4,

D 15-16, :1) Nora Lignell, Lucksta IF, 09:44.0, 2) Julia Jonsson, Jättendals IF, 10:37.7, 3) Malin Hedström, Delsbo IF, 11:48.5, 4) Hilma Persson, Delsbo IF, 13:19.1, 5) Michelle Björklin, Rehns BK, 14:51.8.

Läs mer: Folkfest i Jättendal då Hassela Ski Tour invigdes

H 13-14, :1) Gustav Karlsson, Sundbybergs IK, 06:27.3, 2) Viktor Grenedal, Delsbo IF, 06:53.0, 3) Oliver Vengelin, Bjuråkers GIF, 07:05.3, 4) Hampus Hallberg, Hudiksvalls IF, 07:33.0, 5) Albin Blomberg, Segersta OK, 07:43.1, 6) Filip Ericson, Hudiksvalls IF, 07:50.0, 7) Arve Lignell, Lucksta IF, 08:00.2, 8) August Rosén, Jättendals IF, 08:05.2, 9) Erik Gräntz, Jättendals IF, 08:07.8, 10) Ludvig Jonsson, Hudiksvalls IF, 08:10.7, 11) Nils Norberg, Lucksta IF, 08:34.6, 12) Wille Långberg, Hudiksvalls IF, 09:12.1, 13) Alexander Danneskog, Jättendals IF, 09:40.1, 14) Melwin Björklin, Rehns BK, 09:44.9, 15) Ingemar Hammarström, Delsbo IF, 09:47.1, 16) Anton Henriksson, IFK Bergvik, 11:44.4, 17) Hampus Olsson, Jättendals IF, 12:21.4, 18) Nils Forslin, Jättendals IF, 14:02.5,

D 13-14, :1) Thula Olskims, Delsbo IF, 07:17.6, 2) Troja Schönborg, Hudiksvalls IF, 07:26.0, 3) Lovisa Brink, Delsbo IF, 07:44.0, 4) Agnes Vestrin, Trönö IK, 08:15.7, 5) Hilda Lingman, Trönö IK, 08:23.0, 6) Elin Schönborg, Delsbo IF, 08:47.4, 7) Cecilia Ström, Hudiksvalls IF, 09:34.2, 8) Johanna Persson, Bjuråkers GIF, 09:56.3, 9) Diana Ranameramullage, Bjuråkers GIF, 10:18.8, 10) Viktoria Forslin, Jättendals IF, 10:41.6, 11) Olivia Fäldt, Jättendals IF, 11:28.8, 12) Elin Nyström, Trönö IK, 11:39.4,

H 11-12, :1) Hilmer Grenedal, Delsbo IF, 05:10.2, 2) Hugo Nilsson, Hudiksvalls IF, 05:37.4, 3) Olle Nordin, Delsbo IF, 05:59.4, 4) Arvid Norberg, Hudiksvalls IF, 06:06.4, 5) Johan Borg, Hudiksvalls IF, 06:16.0, 6) Alvin Ljunggren, Hudiksvalls IF, 06:22.4, 7) Ivar Jonsson, Hudiksvalls IF, 06:30.9, 8) Olle Långberg, Hudiksvalls IF, 06:41.2, 9) Sixten Sundsten, Hudiksvalls IF, 07:15.6, 10) Love Däldehög, Hudiksvalls IF, 07:19.0, 11) Liam Englundh, Hudiksvalls IF, 07:23.6, 12) Andreas Ersson, Jättendals IF, 07:48.3, 13) Emil Eliasson, Hudiksvalls IF, 08:19.5, 14) Olle Karlsson, Sundbybergs IK, 08:48.9, 15) Leon Ekengren, Bjuråkers GIF, 09:42.4, 16) Edvin Sjöström, Jättendals IF, 10:33.1.

Läs mer: "Målet är att arrangera Sveriges ballaste skidtävling"

D 11-12, :1) Terese Terent, Näsvikens IK, 06:04.7, 2) Elsa Persson, Delsbo IF, 06:36.1, 3) Tilde Marsch, Näsvikens IK, 06:45.6, 4) Ines Lignell, Lucksta IF, 07:00.7, 5) Julia Lindgren, Bjuråkers GIF, 07:32.0, 6) Malin Sarkkinen, Bjuråkers GIF, 08:19.1, 7) Hanna Sundberg, Hybo AIK, 08:26.5, 8) Thilda Engström, Jättendals IF, 08:56.2, 9) Majken Nilsson, Hudiksvalls IF, 09:08.5, 10) Linnea Nygårdh, Hybo AIK, 09:17.5, 11) Gerda Danneskog, Jättendals IF, 09:31.2, 12) Klara Berglund, Bjuråkers GIF, 10:11.9,

H 9-10, :1) Lukas Ullberg, Näsvikens IK, 06:01.3, 2) Erik Borg, Hudiksvalls IF, 06:06.0, 3) Malte Lessing, Sundbybergs IK, 06:31.8, 4) Sebastian Pettersson, Hudiksvalls IF, 07:03.3, 5) Henry Sundsten, Hudiksvalls IF, 07:46.7, 6) Nico Larsson, Jättendals IF, 08:19.9, 7) Lars Persson, Bjuråkers GIF, 08:31.3, 8) Nils Danneskog, Jättendals IF, 09:00.6, 9) Vilmer Andersson, Näsvikens IK, 09:02.7, 10) Alfred Rosén, Jättendals IF, 09:07.4, 11) David Ranameramullage, Bjuråkers GIF, 10:31.7, 12) Hampus Elfström, Jättendals IF, 12:24.5,

D 9-10, :1) Klara Olsson, IFK Mora SK, 06:50.5, 2) Ebba Vestrin, Trönö IK, 07:14.3, 3) Emma Nilsson, Näsvikens IK, 07:44.3, 3) Elsa Norberg, Hudiksvalls IF, 07:44.3, 5) Klara Kristiansson, Bjuråkers GIF, 08:13.2, 6) Gia Ekengren, Bjuråkers GIF, 09:23.7, 7) Agni Persson, Bjuråkers GIF, 09:29.7, 8) Meja Logård, Delsbo IF, 11:21.6, 9) Lovisa Persson, Delsbo IF, 11:24.4, 10) Matilda Elfström, Jättendals IF, 13:24.9.

■■ Håll koll på ditt favoritlag – få pushnotiser när vi skriver om exempelvis Ljusdals IF, Söderhamns UIF, Hudiksvalls HC eller Arbrå HK. Ladda ner Hela Hälsinglands nya app till Iphone eller Android.

Mer läsning

Annons