Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultat: Så gick det för de lokala löparna i Lidingöloppet

/

På lördagen avgjordes Lidingöloppet – här är de lokala resultaten.

Annons

Nordanstig:

Herrar 30 km

50) Axel Bergsten, IFK Skövde Skidor, 1:54:31, 4030) Pär Bodin, Sollefteå Skidor IF, 2:44:32, 7193) Charles Vörman, SPIK, 3:01:23.

Herrar 50, 15 km

215) Nils Näsholm, Sollefteå, 1:23:36.

Pojkar 17, 10 km

5) Fredrik Andersson, Sollefteå GIF Friidrott, 0:35:22.

Damer 30 km

Inga deltagare.

Hudiksvall:

Herrar 30 km

931) Jonas Gustafsson, Hudiksvall, 2:20:15, 1013) Jerker Sundin, Delsbo IF, 2:21:27, 1246) Per-Erik Eriksson, Hudiksvall, 2:23:56, 1746) Christer Jonsson, Hudik triathlon, 2:28:30, 2032) Johan Sidenvall, Hudiksvalls OK, 2:30:55, 2227) Martin Mörk, HudikGympan, 2:32:23, 2454) Pär Larsson, hudiksvall, 2:34:06, 3145) Per Häggmark, Hudiksvalls IF, 2:38:53, 3179) Mats Jonsson, Hudiksvall, 2:39:05, 3815) Lars-Åke Axlund, Iggesunds SK, 2:43:15, 4126) Johan Nordberg, hudiksvall, 2:44:58, 4858) Klas Almstedt, Näsviken, 2:49:01, 5349) Robert Bryngelsson, Hudiksvall, 2:51:37, 6023) Johan Lindblom, Hudiksvall, 2:55:15, 6091) Peter Hällberg, Hudik Triathlon, 2:55:37, 6143) Anders Hamrin, Hudiksvall, 2:55:52, 6589) Thorbjörn Johnsson, Hudiksvall, 2:58:01, 6598) Mikael Enberg, Ski Bike & Run Hudiksvall, 2:58:03, 7611) Jon Henriksson, Hudiksvall, 3:04:33, 7905) Laszlo Toth, Hudik Triathlon, 3:06:56, 8587) Göran Sjögren, ski bike run, 3:11:49, 9241) Joakim Ahlbom, Hudiksvall, 3:17:18, 9259) Jens Bryngelsson, Hudiksvall, 3:17:30, 9366) Per Gustafsson, Hudik Triathlon, 3:18:21, 9940) Michael Westerlund, Hudiksvall, 3:24:23.

10733) Martin Svensk, Enånger, 3:33:57, 10846) Lars Vestling, Iggesunds SK, 3:35:30, 10885) Joakim Oknefjell, Hudik Triathlon, 3:36:07, 12008) Kjell Ove Edin, hudiksvall, 3:59:00, 12402) Frederik Von Essen, Enånger, 4:16:17, 12403) Oskar Von Essen, Enånger, 4:16:17, 12641) Kenneth Nyberg, Hudiksvall, 4:35:36.

Herrar 50, 15 km

64) Tomasz Pilewicz, Forsa OK, 1:10:18, 134) Kifle Kibreab, Hudiksvall, 1:15:06, 156) Per-Åke Bladh, Forsa OK, 1:17:24, 333) Bengt-Åke Larsson, Hudiksvall, 1:38:16.

Herrar 60, 10 km

150) Stig Bengtsson, Delsbo, 1:18:02.

Herrar 70, 10 km

55) Kjell Widelund, Iggesunds SK, 1:05:33.

Damer 30 km

85) Zara Lundgren, Nordanstigs FI, 2:24:47, 1525) Ulrika Andersson, Team Rödmyra, 3:02:51, 1767) Anna Persson, Hudiksvall, 3:06:54, 2270) Maria Zetterberg, Hudiksvall, 3:14:58, 2640) Helene Svensson, Ljusdal, 3:21:48, 2949) Charlotte Björke, Hudiksvall, 3:27:29, 3414) Anna-Lena Edorsdotter, Hudiksvall, 3:37:32, 3522) Anna Mårtensson, Hudiksvall, 3:40:16, 3607) Lina Hellberg, Hudiksvall, 3:42:25, 3611) Matilda Jonsson, Forsa OK, 3:42:31, 3658) Charlotta Tano, Njutångers IF, 3:43:44, 4033) Eva Forslund, Hudik Triathlon, 3:54:55, 4088) Ulrica Frank, Hudik Triathlon, 3:56:48, 4175) Sofia Nygren, Hudiksvall, 4:00:27, 4369) Jenny Forslin, Enånger, 4:11:16, 4604) Jennie Hammarström, HIF, 4:34:45.

Damer 70, 10 km

7) Eva Widelund, Iggesunds SK, 0:57:29.

Flickor 19, 4,5 km

20) Linnea Jonsson, Forsa OK, 1:22:41.

Bollnäs:

Herrar 30 km

1127) Tony Backeby, Vallsta sk, 2:22:42, 2167) Per Englin, Bollnäs, 2:31:56, 2569) Alexander Lindskog, rengsjö, 2:34:59, 2604) Jens Sjölin, sealine, 2:35:21, 2657) Olov Svärd, Vallsta SK, 2:35:40, 3448) Thomas Jonsson, Vallsta SK, 2:40:58, 3626) Per Gustafsson, Vallsta SK, 2:42:04, 3823) Henrik Ingvarsson, Vallsta SK, 2:43:17, 4150) Joakim Persson, Vallsta SK, 2:45:05, 4178) Erik Nyholmer, Bollnäs CK, 2:45:19, 7159) Pär Sundqvist, Vallsta Sk, 3:01:10, 7472) Magnus Bolinder, Hälsingegymnasiet IF, 3:03:33, 7673) Johan Persson, Rengsjö, 3:05:03, 7963) Gerhard Habringer, Bollnäs, 3:07:24, 8686) Erique Tysklind, Bollnäs, 3:12:37, 9661) Peter Mårtensson, Vallsta SK, 3:21:13, 9935) Ulf Söderberg, Rehns Bk, 3:24:20, 10342) Nils-Erik Nilsson, Vallsta SK, 3:28:43, 10519) Jonas Jonsson, Bollnäs, 3:30:39, 10591) Jonas Buskenström, Bollnäs, 3:31:36, 10794) Thomas Alfredsson, Kilafors, 3:34:52, 10984) Stefan Johansson, Ryssjö SHK, 3:37:35, 11323) Michael Stenklyft, Njutånger, 3:43:22, 11929) Peter Sundqvist, Bollnäs, 3:56:40, 11935) Toni Duveskog, Bollnäs, 3:56:52.

12591) Johan Sandström, Silva, 4:29:58.

Herrar 50, 15 km

240) Ulf Hedblad, Bollnäs, 1:26:07.

Herrar 70, 10 km

21) Lars-Erik Larsson, Alfta-Ösa OK, 0:56:22.

Herrar 80, 4 km

2) Eric Berglund, Vallsta SK, 0:22:29.

Damer 30 km

152) Helena Fernström, Vallsta sk, 2:29:20, 631) Johanna Magdalena Björklund Hansson, Bollnäs, 2:47:12, 933) Eva Berggren, Järvsö Terränglöpare, 2:53:27, 1164) Christine Rydbäck, Bollnäs, 2:57:23, 1505) Lisa Rehnstedt, Bollnäs, 3:02:33, 1950) Maria Sandgren, Bollnäs CK, 3:09:36, 2829) Cecilia Svensson, Bollnäs, 3:25:06, 3055) Jessica Hansson, Bollnäs, 3:29:32, 3153) Kristina Hellberg, Bollnäs, 3:31:23, 3822) Louise Lundström, Bollnäs, 3:48:22, 4074) Helen Sundberg, Bollnäs, 3:56:18, 4344) Karin Asph, Vallsta SK, 4:09:33, 4528) Linda Larsson, Bollnäs, 4:25:41.

Ovanåker:

Herrar 30 km

364) Fredrik Broman, Edsbyns IF Friidrott, 2:10:01, 806) Karl Wallander, Edsbyn, 2:18:25, 997) Joel Backa, Edsbyn, 2:21:14, 1926) Stefan Alanentalo, Runacademy IF, 2:29:56, 2400) Erik Lundh, Rehns BK, 2:33:43, 2525) Pär Eklund, Alfta, 2:34:42, 2599) Anders Olsson, Edsbyn, 2:35:18, 2662) Johan Pehrers, Edsbyn, 2:35:42, 3324) Hans-Åke Davidsson, Edsbyn, 2:40:08, 3394) Patrik Nyhem, Alfta, 2:40:43, 4651) Pär Arvidsson, Edsbyns Sk, 2:48:02, 4676) Johan Hagman, Meabona AB, 2:48:09, 4757) Stig Rask, Alfta, 2:48:31, 6222) Anders Sundberg, Envikens IF, 2:56:19, 6526) Jonas Jakobsson, Edsbyn, 2:57:40, 6636) Johan Eklund, Enviken, 2:58:20, 6768) Markus Fällbergs, Edsbyn, 2:58:51, 8309) Karl-Johan Envall, Envikens IF, 3:09:44, 8680) Jonas Hagman, MeaBona, 3:12:34, 9656) Åke Rask, Alfta, 3:21:07, 9768) Anders Wikström, Alfta, 3:22:24, 9991) Urban Sigfridsson, Svenska Fönster AB, 3:24:58, 11315) Jan Johansson, Edsbyn, 3:43:07.

Herrar 50, 15 km

213) Lars Pettersson, Edsbyn, 1:22:58.

Herrar 60, 10 km

10) Toivo Ollonen, Edsbyns IF-friidrott, 0:45:50.

Herrar 70, 10 km

5) Hans Sundgren, Dalregementets I F, 0:49:34.

Damer 30 km

255) Anna Näsström, Edsbyns IF, 2:34:46, 277) Evelina Rask, Alfta, 2:35:39.

Damer 50, 10 km

120) Inger Nyquist, Enviken, 1:26:33.

Ljusdal:

Herrar 30 km

284) Mårten Stål, Team Stålhälsan, 2:07:53, 700) Jon Samuelsson, Uppsala LK, 2:16:22, 808) Lars Jonsson, Järvsö IF, 2:18:25, 956) Jesper Söderbäck, Ljusdal RC, 2:20:37, 2653) Erik Sjögren, Sveaskogs IF, 2:35:40, 2721) Mattias Olsson, Tevsjö LK, 2:36:08, 3029) Andreas Träff, Järvsö, 2:38:06, 3078) Lars Borg, Järvsö, 2:38:28, 5012) Leif Jonsson, Järvsö, 2:49:48, 5830) Benny Gäfvert, Järvsö IF, 2:54:16, 6469) Anton Westberg, Bjuråker, 2:57:26, 8632) Mårten Hellberg, Ljusdal, 3:12:10, 9807) Leif Andersson, Veckebo, 3:22:53, 10164) Robin Collin-Karlsson, Ljusdals CK, 3:26:50, 12770) Kjell Nilsson, Axa Sports Club, 5:50:20.

Herrar 50, 15 km

305) Mikael Ernström, Ljusdal RC, 1:33:59.

Damer 30 km

60) Malin Fyhr, Uppsala LK, 2:22:13, 364) Märit Wallberg, Hybo AIK, 2:38:50, 434) Jennie Helmersson, Ljusdal RC, 2:41:36, 446) Linn Magnusson, Ljusdal, 2:42:09, 469) Camilla Hedqvist, Ygarunners, 2:42:52, 633) Maria Silfver, Ljusdal RC, 2:47:13, 913) Katharina Karlssen, Järvsö IF, 2:53:07, 1126) Hanna Gäfvert, Järvsö Terränglöpare, 2:56:37, 3137) Marika Hellberg, Ljusdal, 3:30:54, 4488) Marika Vikberg Elmkvist, Ytterhogdal, 4:21:33.

Damer 50, 10 km

124) Carina Svensson, Tallåsen, 1:47:33.

Söderhamn:

Herrar 30 km

1459) Johan Elffors, Ljusne AIK, 2:26:11, 2191) Håkan Söderlund, AXA Sports Club / Söderhamn, 2:32:09, 2751) Mikael Eklund, Söderhamn, 2:36:20, 3393) Per Jansson, Runners Söderhamn, 2:40:42, 3791) Jon Eriksson, Söderhamn, 2:43:07, 4356) Christian Nyström, Söderhamns OK, 2:46:18, 4596) Stefan Pettersson, Ljusne AIK, 2:47:42, 4733) Pär Edquist, Hälsinglands multisport, 2:48:23, 5607) Sören Calleberg, Söderhamns OK, 2:53:08, 5775) Lars Eriksson, Söderala, 2:53:58, 5779) Karl-Åke Berqvist, IFK Bergvik, 2:54:00, 6010) Daniel Rönström, Hälsinglands Multisportklubb, 2:55:11, 6569) Oskar Wikström, Söderhamn, 2:57:54, 6709) Tomas Zetterström, Stugsund, 2:58:37, 7896) Krister Nieminen, Söderhamn, 3:06:51, 8302) Per Nilsson, Hälsinglands Multisport, 3:09:39, 8865) Hans Persson, Söderala, 3:14:09, 9023) Erik Thyr, Söderhamn, 3:15:22, 11203) Jan Englund, Söderhamn, 3:41:01, 11230) Leif Södergren, Söderhamn, 3:41:41, 11429) Magnus Schlömer, Sportsgym söderhamn, 3:45:38, 11636) Mathias Bergman, Bollnäs CK, 3:50:17, 11894) Linus Gustafsson, Söderhamn, 3:55:40, 12301) Erik Mossnelid, Söderhamn, 4:11:14, 12318) Peter Lundgren, Trönö IK, 4:11:51.

12478) Henrik Gunnarson, Norrala, 4:21:21.

Herrar 60, 10 km

84) Torvald Pääjärvi, Söderhamns IF, 0:57:17.

Herrar 70, 10 km

20) Sven Lindkvist, söderhamns skidkamrater, 0:56:07.

Damer 30 km

382) Malin Eriksson, Hudiksvalls IF, 2:39:35, 4028) Åsa Boberg, Söderhamns OK, 3:54:44, 4368) Helena Mossnelid, Söderhamn, 4:11:13, 4654) Inger Jansson, Söderhamn, 4:43:27.

Mer läsning

Annons