Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är Hälsinglands medaljörer på Norrlandsmästerskapen

/

I helgen avgjordes Norrlandsmästerskap i friidrott i Sundsvall.
För hälsingeklubbarna blev det en rad medaljplatser.
Över 60 pallplatser blev resultatet.

Annons

Sundsvalls FI stod som värd när Norrlandsmästerskapet avgjordes i helgen. En tävling som blev minst sagt lyckad för hälsingeklubbarna.

Medaljerna radades upp och flera friidrottare slog till med personbästan. Här är samtliga medaljörer från Hälsingland.

Järvsö IF:

Damer slägga: Sofie From, guld (31,67)

Damer diskus: Sofie From, silver från Järvsö IF (19,60)

Damer kula: Sofie From, guld (9,57)

F13 diskus: Feben Tewelde, brons (27,25)

F14 höjdhopp: Feben Tewelde, guld (1,58)

P13 60 meter: Emanuel Nunez, brons (8,34)

P13 längd: Emanuel Nunez, brons (4,72)

P13 tresteg: Emanuel Nunez, guld (9,67)

Strands IF:

F13 60 meter häck: Ika Johansson, brons från (10,31)

F15 80 meter: Moa Jern, brons (11,14)

F15 300 meter: Moa Jern, silver (46,45)

F17 300 meter häck: Michelle Johnson, silver (48,57 PB)

P12 1 500 meter: Olof Persson, silver (5,40,50)

P13 200 meter häck: Olof Persson (36,35)

P13 kula: Nils Andersson, guld (PB 9,35)

P13 600 meter: Olof Persson, silver (1,57,33 PB)

P13 slägga: Nils Andersson, silver (27,72)

P13 tresteg: Olof Persson, silver (8,28)

P13 diskus Nils Andersson, guld (29,28)

P13 Höjd: Olof Persson, brons (1,31)

P13 spjut: Nils Andersson, guld (38,29)

P15 längd: William Thor (5,70) silver och Viktor Thor (5,69) brons

P15 tresteg: Viktor Thor, guld (PB 11,99) och William Thor, silver (PB 11,94)

P15 kula: Viktor Thor, silver (11,55)

P15 slägga: Jesper Lind, silver (22,97)

P15 800 meter: Jesper Lind, silver (2,26,71)

P15 höjd: Jesper Lind, silver (1,56

Iggesunds SK:

F13 60 meter: Lina Arousell, silver (8,49)

F13 200 meter häck: Lina Arousell, guld (31,61)

F13 tresteg: Lina Arousell, guld (10,18)

F13 höjd: Lina Arousell, silver (1,46)

Söderhamns IF:

F15 300 meter häck: Linnea Ånger, silver (52,05)

F15 längd: Linnea Ånger, silver (4,80m)

F15 80 meter häck: Linnea Ånger, guld (12,96)

F15 tresteg: Linnea Ånger, guld (10,40)

F15 spjut: Linnea Ånger, silver (22,60)

F17 spjut: Elin Ånger, guld (38,17)

P15 80 meter: Emil Sandström, silver (9,52 PB)

P15 300 meter häck: Otto Sundell, guld (43,17)

P15 diskus: Otto Sundell, silver (37,96)

P15 300 meter: Emil Sandström, guld (PB 38,69) och Otto Sundell, brons (38,75)

P15 slägga: Otto Sundell, guld (29,76)

P15 spjut: Otto Sundell, guld (PB 50,70)

P17 höjd: Nicolai Kronmann, guld (1,74)

P17 tresteg: Jacob Tewodros Yoseph, brons (10,97)

P17 1 500 meter: Jacob Tewodros Yoseph, guld (4,49,50)

P17 110 meter häck: Nicolai Kronmann, guld (16,12)

P17 diskus: Jacob Tewodros Yoseph, guld (29,12) och Nicolai Kronmann, silver (27,39)

P17 800 meter: Jacob Tewodros Yoseph, silver (2,19,52)

P17 3 000 meter: Jacob Tewodros Yoseph, guld (12,24,50)

P19 diskus: Norton Strömmer, silver från (37,25)

Bollnäs FIK:

Damer längdhopp: Frida Eriksson, silver (4,79) och Therese Lind, brons (4,52)

F14 300 meter häck: Cornelia Westling, guld (51,01)

F14 Tresteg: Cornelia Westling, guld (10,71)

F14 80m häck: Cornelia Westling, brons 12,96)

F14 300 meter: Cornelia Westling, brons (46,27)

F14 slägga: Linnea Hammargren, brons (28,07 PB)

F15 2000 meter: Maria Persson, silver (8,03,19)

P17 3 000 meter: Leo Jonsson, silver (12,42,58)

Mer läsning

Annons