Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är alla lokala resultat i friidrotts-SM

Här är alla lokala resultat från friidrotts-SM i Söderhamn.

Annons

SÖNDAG

HÄLSINGLAND

400 meter häck, män

FINAL

1. Joel Groth, Bollnäs FIK, 50.79

6. Mattias Bäckman, Bollnäs FIK, 54.19

M S/U 100 meter

FINAL

1. Tobias Jonsson (från Bollnäs), IF Änglarna, 11.51

3. Per Jonsson (från Bollnäs), IF Änglarna, 11.79

5. Daniel Edlund, Järvsö IF, 16.62

6. Göran Ström, Järvsö IF, 19.93

K S/U 100 meter

FINAL

3. Emma Ericsson, Söderhamns IF, 14.40

4. Siv Nilsson, Järvsö IF, 22.47

U 1500 meter

FINAL

1. Martin Jansson, Söderhamns IF, 4.40.95

4. Daniel Edlund, Järvsö IF, 7.21.33

5. Göran Ström, Järvsö IF, 8.09.89

DALARNA

Kula, män

FINAL

10. Tim Wunger, Falu IK, 15.14

Spjut, män

FINAL

6. Johan Carlqvist, Falu IK, 69.15

Diskus, kvinnor

FINAL

6. Lydia Sundin, IFK Mora, 46.06

ÅNGERMANLAND

200 meter, kvinnor

FINAL

7. Isabelle Eurenius (från Kramfors), Spårvägens FK, 24.39

MEDELPAD

200 meter, män

SEMIFINAL

Heat 2

4. Johan Lilja, Sundsvalls FI, 21.20 (kvalificerad för final)

FINAL

4. Johan Lilja, Sundsvalls FI, 21.31

GÄSTRIKLAND

800 meter, män

FINAL

8. Johan Walldén (från Gävle), Spårvägens FK, 1.52.77

Höjd, kvinnor

FINAL

11. Louise Ekman, Gefle IF, 169

Längd, kvinnor

FINAL

5. Sandra Törnros, Gefle IF, 6.12

JÄMTLAND

Höjd, kvinnor

FINAL

2. Erika Kinsey, Trångsvikens IF, 192

 

LÖRDAG

HÄLSINGAND

200 meter, män

FÖRSÖK

Heat 5

4. Nils Thornberg, Bollnäs FIK, 22.39 (ej kvalificerad)

400 meter hinder, män

FÖRSÖK

Heat 1

4. Mattias Bäckman, Bollnäs FIK, 53.95 (kvalificerad för final)

Heat 2

1. Joel Groth, Bollnäs FIK, 53.29 (kvalificerad för final)

Längdhopp, män

FINAL

9. Per Jonsson, Bollnäs FIK, 6,92

Diskus, män

FINAL

Anton Larsson, Järvsö IF, struken

800 meter, kvinnor

FÖRSÖK

Heat 2

6. Malin Persson, Bollnäs FIK, 2.15.84 (ej kvalificerad)

R2 100 meter

FINAL

4. Johanna Mårtensson, Söderhamns IF, 21.79

S1 längd

FINAL

1. Viktoria Karlsson, Söderhamns IF, 4.49

S2 längd

FINAL

1. Per Jonsson (från Bollnäs), IF Änglarna, 6.90

2. Tobias Jonsson (från Bollnäs), IF Änglarna, 6.67

U längd

FINAL

2. Emma Ericsson, Söderhamns IF, 4.58

U kula

FINAL

2. Emma Ericsson, Söderhamns IF, 7.97

MEDELPAD

200 meter, män

FÖRSÖK

Heat 3

2. Johan Lilja, Sundsvalls FI, 21.83 (kvalificerad för semifinal)

Heat 5

Michael Gerlach, Sundsvalls FI, 22.72 (ej kvalificerad)

GÄSTRIKLAND/TIERP

400 meter, män

FINAL

3. Erik Martinsson, Gefle IF, 47.68

1 500 meter, män

FINAL

2. Johan Walldén (från Gävle), Spårvägens FK, 3.50.28

Höjdhopp, män

FINAL

8. Kevin Vaseghi, Gefle IF, 196.

Längdhopp, män

FINAL

7. Max Andersson, Tierps IF, 7,21.

Längdhopp, kvinnor

KVAL

4. Sandra Törnros, Gefle IF, 6.08 (kvalificerad för final)

Tresteg, kvinnor

FINAL

1. Madeleine Nilsson, Gefle IF, 12.92

ÅNGERMANLAND

200 meter, kvinnor

FÖRSÖK

Heat 2

3. Isabelle Eurenius (från Kramfors), Spårvägens FK, 25.13 (kvalificerad för final)

DALARNA

400 meter, kvinnor

FINAL

5. Elin Moraiti (från Falun), Hässelby SK, 55.61

100 meter häck, kvinnor

FÖRSÖK

Heat 2

Sofia Mossberg, Falu IK, 14.18 (kvalificerad för final)

FINAL

2. Sofia Mossberg, Falu IK, 14.13

 

FREDAG

HÄLSINGLAND

100 meter, män

FÖRSÖK

Heat 3

6. Nils Thornberg, Bollnäs FIK, 11.15 (ej kvalificerad)

Heat 4

2. Joel Groth, Bollnäs FIK, 10.83 (kvalificerad för semifinal)

100 meter, män

SEMIFINAL

Heat 2

3. Joel Groth, Bollnäs 10,60 (kvalificerad för final)

FINAL

5. Joel Groth, Bollnäs 10,53

400 meter, män

FÖRSÖK

Heat 3

6. Jesper Rask, Bollnäs FIK, 52.48 (ej kvalificerad)

100 meter, kvinnor

FÖRSÖK

Heat 1

7. Nikki Sjöberg, Bollnäs FIK 12,71 (ej kvalificerad)

Heat 3

3. Malin Ström, Bollnäs FIK 12,20 (kvalificerad för final)

Final

8. Malin Ström, Bollnäs FIK 19,63

MEDELPAD

100 meter, män

FÖRSÖK

Heat 2

6. Michael Gerlach, Sundsvalls FI, 11.42 (ej kvalificerad)

7. Yonathan Helsing, Sundsvalls FI, 11.49 (ej kvalificerad)

GÄSTRIKLAND/TIERP

400 meter, män

FÖRSÖK

Heat 3

1. Erik Martinsson, Gefle IF, 48.39 (kvalificerad för semifinal)

100 meter, kvinnor

FÖRSÖK

Heat 1

5. Emma Gällstedt, Gefle IF, 12,53 (ej kvalificerad)

Heat 2

6. Josefin Palm, Gefle IF, 12,35 (ej kvalificerad)

Slägga, kvinnor

KVAL

16. Madelene Östblom, Gefle IF, 49.29 (ej kvalificerad)

Slägga, män

FINAL

6. Robert Alneroth, Gefle IF, 61,78

1 500 meter, män

FÖRSÖK

10. Joel Norling, Tierps IF 4.14,32 (ej kvalificerad)

10 000 meter, kvinnor

FINAL

12. Moa Enemark, Gefle IF 37.56,10

Slägga, kvinnor

KVAL

16. Madelene Östblom, Gefle IF 49,29 (ej kvalificerad)

Mer läsning

Annons