Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så gick det i Percykelloppet

Här är resultatet från Percykelloppet som avgjordes i Näsviken på lördagen.

Annons

Herrar 62km

1. Jonas Pettersson, La chemise CK 2:08:55, 2. Martin Nilsson, Svegs IK +1:54, 3. Mikael Henriksson, Alnö Race Team +8:40, 4. Marcus Strömsten, Härnösands CK +8:41, 5. Benny Andersson, Åstorps CK +10:34, 6. Tomas Karlberg, MTB Täby/Sundsvallscyklisterna +12:33, 7. Johan Svensson, Team Ormsalva +13:42, 8. Mats Kring, Hudik triathlon +17:55, 9. Johan Miller, Alnö Race Team +18:05, 10. Oscar Wallin, Ski Bike Run +18:18, 11. Kenth Bergqvist +18:56, 12. Emil Tyren +21:14, 12. Thomas Henriksson, Tynderö IK +21:14, 14. Roger Edvinsson, Road To Sudety Cykling Crew +23:42, 14. Jan Kalander +23:42, 16. Jesper Andersson, CK Uni +24:36, 17. Pelle Olsson, Ski Bike Run +25:21, 18. Stefan Kuhne, Ski Bike Run +26:21, 19. Jonas Sölveskog, Hudiksvalls Triathon +29:09, 20. Erik Hammarberg, AB Karl Hedin IF +29:43, 21. Lars Wallin, Hudiksvalls Triathlon +29:47, 22. Jon Henriksson, Hudik Triathlon +29:48, 23. Mikael Bergsten, Ski Bike Run +29:49, 23. Gustav Nilsson, Njutångers IF +30:31, 25. Per-Olov Lundqvist, Sandviken CK +29:49, 26. Jon Sjöström, Hudik Triathlon +30:36, 27. Simon Andersson, Solna +30:56, 28. Magnus Blom, Hälsinglands Multisport +31:21, 29. Thorbjörn Johnsson, Hudiksvall +33:11, 30. Mats Berglund, Gustavsberg +33:52, 31. Tobias Fridsjö, SMACK +35:32, 32. Mikael Kuhne, Ski Bike Run +36:09, 33. Thomas Nordin, Ski Bike Run +36:34, 34. Daniel Runefelt, Landskrona CK +37:56, 35. Jakob Andersson, Ski Bike Run +39:31, 36. Christer Sjöberg, Gävle CA +40:12, 37. Carl-Eric Eriksson, Norrbo IF +40:13, 38. Jonas Rask, Sundsvallscyklisterna +40:14, 39. Lennart Öberg +40:22, 40. Mats Lundberg, CK Örnen +41:19, 41. John Knutsson +42:08, 42. Roger Andersson, Lås o Larm +44:06, 43. Henrik Brandén +44:25, 44. Per Ekroth, +51:53, 45. Stefan Eriksson, Ski Bike Run +52:42, 46. Magnus Carlsson +53:09, 47. Peter Karlsson, Uppsala +53:10, 48. Christopher Dahlström, Hudiksvalls IF +53:21, 49. Peder Magnusson +56:53, 50. Daniel Olsson +57:07, 51. Anders Lindberg, Forsa OK +57:10, 52. Thomas Hållén, Ski Bike Run +1:00:15, 53. Jon Sjölén, Stockvik SF +1:01:05, 54. Robert Holm, Hälsinglands Multisport +1:01:05, 55. Per Brinkberg +1:06:44, 56. Åke Lindkvist, Sundsvallscyklisterna +1:08:41, 57. Tord Gårdhagen, Ski Bike Run +1:09:25, 58. Kenneth Nyberg +1:10:34, 59. Jacob Frost +1:11:00, 60. Staffan Flink, CK Uni +1:11:09, 61. Per Halldin, Team Family If +1:11:15, 62. Fredrik Ejresund +1:11:45, 63. Christer Hellberg, Hudiksvall +1:12:46, 64. Nicklas Öst +1:25:44, 65. Robert Östlin, Östlin Bygg +1:38:32, 66. Fredrik Andersson +1:49:18, 67. Kenneth Martinsson, Järfälla +2:01:11, 68. Hans Svensson, Ski Bike Run +2:01:50, 69. Johan Johansson +2:06:03, 70. Oscar Danielsson, Gävle +2:16:05, 71. Mikael Danielsson. Sätra Gävle +2:21:18, 72. Peter Danielsson, Malung +2:21:19,

Brutit:

Torbjörn Bäckström, Ski Bike Run och Hans Jansson, Ski Bike Run

Damer 60km

1. Maria Carlsson, Sundsvalls Cyklisterna 2:34:15, 2. Lisa Olofsson, Gävle CA +10:03, 3. Lena Lundström, CK Hymer +31:33, 4. Elisabeth Björstedt, Hudiksvall +48:00, 5. Eva Eriksson, She Rides +1:03:45, 6. Emma Wulff +1:17:48

Herrar 40km

1. Mikael Enberg, Ski Bike Run 1:35:29, 2. Tommy Nilsson, Sundsvall +17:54, 3. Bo Westerback, SMACK +20:58, 4. Johan Söderlund +26:11, 5. Johan Kring +26:36, 6. Bosse Hagström, Ski Bike Run +29:37, 7. Lars-Arne Sundberg +39:48, 8. Ove Olsson, Rättvik-Boda MK +44:33, 9. Christer Andersson +44:34, 10. Magnus Larsson +58:44, 11. Adrian Andersson, NIK +1:03:43, 12. Vilmer Andersson, NIK +1:16:40, 12. Patric Andersson, NIK +1:16:40

Damer 40km

1. Agneta Bergqvist 1:59:41, 2. Lena Larsson +34:43, 3. Leia Ugharp, NIK +52:27

Mer läsning

Annons