Annons
Vidare till helahalsingland.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Ny forward klar för HHC

Hudik Hockey fortsätter sitt lagbygge inför kommande säsong.
När 21-årige Johan Välitalo skrev på för HHC var det klubbens fjärde nyförvärv.

Johan kommer ursprungligen från Pajala och är hockeyutbildad i Luleå där har spelade i J 18 elit och J 20 elit. Han har också hunnit med att spela juniorhockey i Björklöven innan han valde spel i division 1 och Lycksele. Den senaste säsongen snickrade han ihop 24 poäng på de 28 division 1-matcher matcher han spelade.

– Det känns väldigt bra att vi fått Johan till HHC säger klubbens sportchef och tränare Affe Nordh.

Tidigare har HHC gjort klart med Tobias Fredriksson från Kiruna, Hampus Wall från Härnösand och Mikael Jedland från Trångsund.

Går allt som det ska kommer ännu en bit av hockeypusslet att läggas på plats under måndagen.

– Då handlar det om en spelare som spelat allsvensk hockey, säger Affe Nordh.