Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Ljusdalsbo åtalad för grov stöld

En 41-årig kvinna från Ljusdal har åtalats för två fall av grov stöld och ett fall av försök till grov stöld.

Annons

Enligt åtalet har kvinnan gjort inbrott i tre olika bostäder i Järvsö under de senaste två åren. Vid det första inbrottet 2008 ska kvinnan ha stulit 800 kronor i kontanter. Vid det andra inbrottet som gjordes 2010 kom kvinnan över ett betydligt större belopp, närmare 15 000 kronor. Vid det senare inbrottet drabbades även en lokal förening då inbrottet skedde hos föreningens kassör. Här har kvinnan, utöver att ha stulit kontakter från familjen, också fått med sig 2000 kronor av föreningens pengar som vid tiden för inbrottet förvarades i ett kassaskrin. Den tredje åtalspunken är försök till grov stöld då kvinnan vid det tillfället inte fick med sig något byte. Åtal har väckts av Hudiksvalls tingsrätt och kvinnan erkänner delvis brott.

Mer läsning

Annons