Annons
Vidare till helahalsingland.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Lim-Johan till salu på auktion

Utropspriset är 350000 kronor när en eftertraktad målning av Ovanåkerkonstnären Lim-Johan ropas ut på Bukowskis klassiska auktion den 8–10 juni.

Det finns bara 28 bevarade tavlor efter denna fantasifulla naivist som levde sitt liv inom en femmilsradie i Voxnadalen. Tavlan, på papp-pannå, som nu ska säljas heter "Fiskelycka". Det är en idyllisk pastoral med en pojke med metspö och en flicka som rensar fisken han fångat.

Ännu en del av ett hälsingskt kulturarv säljs på samma auktion. Det är en kunglig servett från 1801, "Strödda kronor" i linnedamast från Flors linnemanufaktur i Mo som ropas ut för 4000 kronor, trots några små skador och lagningar.