Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

LÄSARTEXT+film: Klubb med 50 år av dragspelsminnen: "Vi har så roligt tillsammans"

Hudiksvalls dragspelsklubb bildades 1969 av fem dragspelsprofiler. Ruben Karlsson, John-Åke Karlsson, Oskar Reis, Börje Karlsson och Bryngel Hansson. På klubbens första träning deltog nio medlemmar, och vid årets slut var man över tjugo stycken.

Annons
Övre raden från vänster John-Åke Nilsson, Elis Stertman, Stig Hägglund, Börje Ring, Thage Eriksson.        Nedre raden från vänster Inger Johansson, Kristina Olsson, Bryngel Hansson, Ingegerd Ersson, Ulla Larsson. Läsarbild: Joacim Nilsson.

I åtta år var Ruben Karlsson dragspelsklubbens förste ordförande och spelledare. 1977 valdes Ingrid Gillsäter till ordförande och John- Åke Karlsson till spelledare. Under åren har även John Åström, Oskar Persson, Pelle Söderqvist varit spelledare. 1984 blev Börje Ring ordförande och det är han fortfarande, samt klubbens spelledare. Ingegerd Ersson kom med tidigt och är klubbens enda vokalist.

Hör när Hudiksvalls dragspelsklubb spelar här:

Spelframträdanden har varit mycket varierande genom åren berättar Börje Ring. Vi har spelat i kyrkor, på stämmor, konserter, men även i radio och tv samt på servicehus säger han. Tillsammans med Sveriges Dragspelares Riksförbund var man även medarrangör i Tellbergsdraget i tio år. I många år var vi även med som med arrangör i Musik vid Dellen. Hudiksvalls Dragspelsklubb har även under åren arrangerat spelmansstämman på Norrbo  hembygdsgård. Och då har kända dragspelare som Roland Cedermark, Hasse Tellemar, Bengan Jansson varit gäster.

Övre raden från vänster John-Åke Nilsson, Elis Stertman, Stig Hägglund, Börje Ring, Thage Eriksson.        Nedre raden från vänster Inger Johansson, Kristina Olsson, Bryngel Hansson, Ingegerd Ersson, Ulla Larsson. Läsarbild: Joacim Nilsson.

Idag består klubben av tio medlemmar. Det är svårt att få unga människor till klubben,  Börje Ring tror det beror på att dragspel inte lockar dagens unga som vill lära sig att spela ett instrument. Klubben har de senaste tio åren medverkat i nationaldagsfirandet på Möljen och gågatan i Hudiksvall. Men i år ska man istället framträda på Iggesundsdagen. De flesta spelningar har man numera på servicehus.

– Men så länge vi orkar och känner spelglädje och får vara frisk tänker vi hålla på. Vi har så roligt och trivs tillsammans avslutar Börje Ring.

Joacim Nilsson

Skicka in en artikel om något som berör dig

Med Helahälsingland Nära kan du skriva egna artiklar och få dem publicerade.

Skriv en läsarartikel

Skicka in en artikel om något som berör dig

Med Helahälsingland Nära kan du skriva egna artiklar och få dem publicerade.

Skriv en läsarartikel