Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Läsartext: Här är alla resultat från Höstharen

Under helgen så avgjordes terrängtävling Höstharen som avgjordes på Ankarmon i Iggesund. Här är alla resultat från tävlingen.

Annons

Flickor -8 900 meter 900 meter; 1:Eila Fredin Iggesunds SK 4:28, 2: Elvira Borgan Iggesunds SK 5:04, 3: Elsa Bäckström Iggesunds SK 5:58, 4: Hattie Topping Iggesunds SK 6:06, 5: Emmi Ström Iggesunds SK 6:59, 6: Tuva Lindberg Forsa OK 8:56, 7: Elma Nordström 9:04.

Pojkar -8 900 meter 900 meter; 1: John Wester Iggesunds IK 4:53, 2: Wiggo Zetterlund Iggesunds IK 5:09, 3: Benjamin Samuelsson Iggesunds SK 5:57, 4: Edvin Midell Iggesunds SK 6:21, 5: Vincent Hammarström 6:31, 6: Hjalmar Magnell 7:01, 7: Assar Lindberg Forsa OK 10:21.

Flickor 9-12 1,5 kilometer: 1: Nova Fredin Iggesunds SK 9:47, 2: Willma Wester Högs SK 10:37.

Pojkar 9-12 1,5 kilometer; 1: Wilgot Wester Njutånger Innebandy 8:56, 2: Naher Yemenab Iggesunds IK 8:57, 3: Dawit Haile Iggesunds IK 9:58, 4: Kevin Jonsson 11:00, 5: Philip Ramström Iggesunds SK 11:44, 6: Gustav Oknefjell Hudik Triathlon 12:01, 7: Albin Borgan Iggesunds SK 13:06, 8: Alexander Samuelsson Iggesunds SK 16:15.

Flickor 13-16 5 kilometer; 1: Elsa Jonsson Hudik/Björkbergs IBK 40:14.

Pojkar 13-16 kilometer 5 km; 1: Emelon Yemenab FIF 27:43, 2: Merhawi Forsa IF 29:03, 3: Elias Nordqvist Hudik/Björkbergs IBK 39:32, 4: Jonathan Persson Hudik/Björkbergs IBK 48:51, 5: Isak Bladin Hudik/Björkbergs IBK 48:51.

Damer 5 kilometer; 1: Paulina Strömgren Iggesunds SK 26:44, 2: Ingrid Brink Iggesund Paperboard 28:52, 3: Sara Nilsson Iggesund Paperboard 29:03, 4: Ann-Marie Larsson Nordanstigs FI 31:41, 5: Carina Rönnlund Ockelbo SK 34:48, 6: Titti Ström 35:03, 7: Sandra Hammarlund 36:28, 8: Katarina Bergman 36:54, 9: Margareta Blombäck Haparanda 40:45, 10: Anna Jonsson Hudik/Björkbergs IBK 42:03, 11: Cathrin Midell Iggesunds SK 43:14, 12: Maritha Hirvonen 1:00:45, 13: Sofia Nilsson 1:01:27, 14: Erika Bergström <Ingen Klubb> 1:01:28, 15: Ieva Brink 1:10:21, 16: Anna Tano 1:12:56.

Herrar 5 kilometer; 1: Kalle Jonsson Hudik/Björkbergs IBK 22:26, 2: Håkan Persson Iggesund 22:35, 3:Fredrik Nygren 22:52, 4: Jonas Holm Hudik/Björkbergs IBK 23:46, 5: Fredrik Mickelsson Hudik/Björkbergs IBK 24:06, 6: Erik Nordqvist Hudik/Björkbergs IBK 25:10, 7: Torbjörn Bäckström Hudik Triathlon 26:11, 8: Micke Rönnlund Ockelbo SK 26:17, 9: Viktor Persson Hudik/Björkbergs IBK 27:45, 10: Daniel Eldh 29:26, 11: Oskar Saarela 29:27, 12: Adam Taipale Hudik/Björkbergs IBK 31:02, 13: Åke Brink 32:43, 14: Sture Wahlqvist Iggesunds SK 33:24, 15: Lars Ove Burman Iggesunds SK 34:50, 16: Tommy Hällström Iggesund Paperboard 35:18, 17: Micael Wiberg 35:38, 18: Ulf Backström 36:55, 19: Ulf Nordqvist Hudik/Björkbergs IBK 39:33, 20: Roger Jonsson Hudik/Björkbergs IBK 42:06, 21: Axel Midell Iggesunds SK 43:13, 22) Sölve Görlander Nodranstigs FI 44:26, Damer 10 km 10 km; 1) Katarina Rönngren Öbacka LK 47:26.

Herrar 10 kilometer; 1: Anders Lindberg Iggesund Paperboard 37:52, 2: Benjamin Noori Hudiksvall IF 40:38, 3: Peter Forsström RB Hudik 42:13, 4: Lars-Åke Axlund Iggesunds SK 43:57, 5: Magnus Hagelin Ockelbo SK 44:42, 6: Mattias Brink Iggesund Paperboard 45:37, 7: Alexander Danielsson Umara Sports Club 47:15, 8: Tomasz Pilewicz Hudik Triathlon 47:20, 9: Armando Bylander 47:31, 10: Martin Larsson Överås Racing Team 48:56, 11: Ola Engelbrekts Hudiksvalls IF 51:24, 12: Gunnar Israelsson Öbacka LK 59:29, 13: Joakim Oknefjell Hudik Triathlon 59:57.

Läsartext

Vill du berätta något om en tävling, match eller utövare?

Skriv en läsarartikel

Vill du berätta något om en tävling, match eller utövare?

Skriv en läsarartikel
Annons