Annons
Vidare till helahalsingland.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

LÄSARTEXT: Fisketävling på Gårdtjärn

Gårdtjärns vattenvårdsförening i Edsbyn arrangerade lördag 20 mars en fisketävling på Gårdtjärn.

Fiskelyckan var god för alla de 18 deltagande lagen men det vinnande laget, med Thomas Iversen i spetsen, lyckades få ihop hela 9 kg fisk.

– Roligt att kunna arrangera en aktivitet som passar hela familjer och alla åldrar, uttryckte föreningens ordförande Daniel Gunnarsson då han hälsade alla välkomna.

I samband med fiskedagen höll också föreningen sitt årsmöte ute på isen. Förutom sedvanliga årsmötespunkter informerades också om planer på att tillsammans med kommunen öppna upp tillgänglighet till tjärnen från Hantverkargatan och bygga en tillgänglighetsanpassad brygga. Att hålla årsmötet ute på tjärnen i samband med en fiskedag planeras att bli ett stående inslag i föreningens verksamhet.

Skicka in en artikel om något som berör dig

Med Helahälsingland Nära kan du skriva egna artiklar och få dem publicerade.

Skriv en läsarartikel