Annons
Vidare till helahalsingland.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

LÄSARTEXT: Årsmöte för SPF Seniorerna Glada Hudik

Årsmöte avseende föreningens 76:e verksamhetsår hölls denna gång digitalt. Föreningens styrelse består av fem män och fyra kvinnor inklusive två suppleanter. Valberedningen under ledning av Olle Sundin har som vanligt lyckats bra vad gäller könsfördelning i den nya styrelsen.

Fortfarande gäller restriktioner gällande fysiska medlemsträffar men sannolikt kommer dom att komma igång under hösten. Några av våra tidigare aktiviteter är redan igång.

Ny körledare blir Gunbritt Rotter från Sörforsa och SPF-kören startar sina övningar den 16 september 2021.

Roland Dahlberg

Skicka in en artikel om något som berör dig

Med Helahälsingland Nära kan du skriva egna artiklar och få dem publicerade.

Skriv en läsarartikel