Annons
Vidare till helahalsingland.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Kassör döms för förskingring

Kassören använde 80 000 kronor av föreningens pengar till sina egna levnadskostnader.

Kassören hade haft uppdraget i den ideella föreningen i Dellenbygden i ett par år. Så en dag kom elbolaget plötsligt och bröt elen till lokalen. Då upptäcktes det att föreningskontot hade tömts på pengar.

På tisdagen ställdes kassören inför Hudiksvalls tingsrätt, åtalad för att ha förskingrat totalt 80 000 kronor.

– Jag använde det till att betala räkningar. Jag hade inga pengar och ingen ork att göra något åt det, sa kassören inför rätten.

Kassören berättade hur allt gick utför när försäkringskassan beslutade att dra in sjukpenningen. Händelsen upptäcktes i våras och polisanmäldes då av föreningens ordförande.

Hudiksvalls tingsrätt beslutade att döma kassören för förskingring. Påföljden blir villkorlig dom med 40 dagsböter på totalt 2 000 kronor. Kassören, som i dag får försörjningsstöd från socialtjänsten, dömdes också att betala tillbaka 80 000 kronor till föreningen.