Annons
Vidare till helahalsingland.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Josefine Heikka topp tio i SM – men 16,5 minuter efter suveräna världsstjärnan

16,5 minuter efter världens bästa orienterare.
Vad räcker det till? En topp tio-plats i SM.
Alfta-Ösas Josefine Heikka blev bästa hälsingelöpare i långdistans-SM i orientering.

Svenska världsstjärnan Tove Alexandersson var sedavnligt överlägsen när långdistans-SM avgjordes i Klockhammar, strax utanför Örebro, på söndagen. Hon var nästan sju minuter före tvåan, Helena Bergman, och hade över tolv minuter till godo på fjärdeplatsen.

Bästa hälsingelöpare, Alfta-Ösas Josefine Heikka, var över 16,5 minuter bakom men knep ändå en topp tio-placering i konkurrens med Sveriges 40 bästa löpare.

Alla medaljörer och alla hälsingeresultat i långdistans-SM

Damer: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 1.19.56, 2) Helena Bergman, OK Ravinen, +6.56, 3) Josefin Tjernlund, OK Tisaren, +8.57, 10) Josefine Heikka, Alfta-Ösa OK, +16.32, 24) Irina Nyberg, do, +26.27.

Herrar: 1) Emil Svensk, Stora Tuna OK, 1.38.54, 2) Rassmus Andersson, OK Linné, +1.25, 3) Oskar Sjöberg, do, +1.53, 34) Fredrik Ingelsson, Rehns BK, +30.47

Damjuniorer, D20: 1) Linnéa Golsäter, Eksjö SOK, 1.15.14, 2) Kerstin Wadman, Göteborg-Majorna OK, +4.03, 3) Gabriella Gustafsson, IK Hakarpspojkarna, +4.50, 30) Erica Edman, Rehns BK, +29.10.

D18: 1) Isa Envall, IK Hakarpspojkarna, 1.01.24, 2) Vilma Von Krusenstierna, OK Kåre, +4.02, 3) Sara Granstedt, IK Hakarpspojkarna, +4.36, 25) Ronja Hugg, Forsa OK, +17.02.

Herrjuniorer, H20: 1) Simon Imark, Tullinge SK, 1.12.49, 2) Isac von Krusenstierna, OK Kåre, +2.21, 3) Andreas Uller, Kils OK, +3.04, 4) Jonas Gustafsson, OK Kåre, +5.08.

H18: 1) Axel Granqvist, OK Ravinen, 57.32, 2) Hugo Lillieström, OK Roxen, +1.04, 3) Albin Andersson, Tullinge SK, +2.58.

Herrar, B-final: 1) Jens Wängdahl, Nyköpings OK, 1.18.26, 2) Göran Winblad, Rehns BK, +1.10.

H18, B-final: 1) Gunnar Engström, Linköpings OK, 59.43, 15) Walter Lagerhäll, Rehns BK, +8.36.