Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Folkfest eller fylleslag?

Jag kan inte kalla mig Ljusdals största bandy-fan men visst har jag gått på en del matcher de senaste åren.

Annons

En sak jag måste jag säga är att klacken blivit bättre på är att heja fram vårt lag och inte smutskasta det andra. God ton tycker jag de håller men vad har hänt med alkoholkonsumtionen? I onsdagens match mot Bollnäs skämdes jag för klacken. En väldigt överförfriskad kille som klädde av sig tröjan och stod och vinglade på räcket. Vill Ljusdal Lightnings bli sedda på det sättet? Och den viktigaste frågan, vill de vara sådana förebilder för morgondagens fans? Inte heller tror jag att bandylaget vill behöva skämmas för sin klack. Nej tack till fyllebultar som beter sig som svin. En bandymatch ska vara en folkfest för människor i alla åldrar, drick med måtta och kom ihåg varför vi alla är där – för bandykänslan och att heja fram vårt lag!

LMJ

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv artikel

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv artikel

Mer läsning

Annons