Annons
Vidare till helahalsingland.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

INSÄNDARE: Nu behöver man verkligen ifrågasätta styrelsen för Edsbyns elverk

 
Försäljningen av Edsbyns elverk
Visa alla artiklar

Bygden behöver Edsbyns elverk, det är en viktig förutsättning för att byn ska fungera, skriver signaturen Från en Edsbybo.

I artikeln på helahälsingland.se den 5 oktober uttalade sig en i styrelsen att nu ska vi köra vidare och utveckla Edsbyns elverk. Likaså har det uttalats från styrelsen att detta bolag går att driva i flera år framöver.

Men som det ser ut nu så nonchalerar styrelsen åter igen de flesta aktieägares tycke och resultatet av rösträkningen från bolagsstämman som var den 25 september, att bolaget ska bli kvar här i vår bygd.

Edsbyn behöver detta bolag. Det är en viktig förutsättning för att vår by ska fungera i dag och i framtiden.

Varför vill man avveckla och sälja bort något så värdefullt?

Varför tänker man inte på arbetstillfällena som bolaget skapar?

Varför ser man inte och uppskattar kunskapen och erfarenheten som finns hos dom som arbetar i detta bolag?

Varför ser man inte utvecklingsmöjligheterna med bolaget?

Från en Edsbybo

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv artikel