Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Ingen resa till Järvzoo för Nordanstigs elever

I mitten av september skulle alla sexor i Nordanstig åka till Järvzoo och rovdjurscentret. Kommunen tillfrågades om att stödja resan, men sade nej.

Annons

Arrangör är Naturskyddsföreningen i Nordanstig som har genomfört liknande resor två gånger tidigare. Då stod föreningen för samtliga kostnader, men i år behövdes ett bidrag på 15 000 kronor som kommunen alltså säger nej till.

Hela resan skulle ha kostat 40 000 kronor och Naturskyddsföreningens riksorganisation hade gett klartecken att sponsra lokalföreningen med 25 000 kronor. Det är för tredje året i rad som föreningen ville ge Nordanstigs alla sexor, även de som går på friskolor, möjlighet att besöka Järvzoo och rovdjurscentret. Men efter kommunens nej till ett bidrag blir det ingen resa.

– Jag tycker att det är sorgligt. Vi bor i ett område där det finns rovdjur och det är viktigt att ha kunskap om dem. Vi har lagt ner mycket jobb och gör det frivilligt och det är ledsamt att eleverna inte får åka, säger föreningens Stefan Haglund.

Han tillägger att föreningens egen budget inte räcker till att bekosta hela resan.

Enligt förvaltningschef AnnKristine Elfvendal hade kommunen gärna hjälpt till, men ekonomin tillåter inte det.

– Budgeten är så tajt i år. Vi har försökt hitta lösningar, men just nu är det kärvt, säger hon

Mer läsning

Annons