Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Här är alla stipendiater

Skolavslutning innebär att många elever får pris eller stipendium. Här är de som uppmärksammades i år.

Annons

Årskurs 1: Evelina Forsblom, Kevin Brown, Robert Jonsson, Emelie Persson, Maria Vallberg, John Persson, Towe Mickelsson, Karin Fredholm, Sven Norberg, Philip Svensson, Thimmy Mattsson, Nguyen Le Thanh Viet, Ton Nu Nhu, Johnny Ångman, Niclas Hildingsson, Fredrika Käller, Kristofer Åberg, Sofie Persson, Rasmus Huzelius, Elin Valsberg, Anna Arvidsson, Filip Högberg,

Årskurs 2: Emmy Blom, Malin Jonsson, Linus Olsson, Alexander Tyberg, Daniel Halvarsson, Eva Lindqvist, Alex Eiserman, Nikolina Äng, Daniel Norell, Jesper Wall, Lina Hultin, Dennis Johansson, Evelina Vilén, Hilde Kavallin Johansson, Sanne Bergman.

Årskurs 3: Johanna Kämpe, Per Granqvist, Therese Olsson, Lars Ljungdahl, Tobias Jacobsen, Elin Jonasson, Emilia Larsson, Lars Evaldsson, Lars Vikström, Dennis Thorell, Sabina Andreén, Anna Jonsson, Åsa Malmberg, Hans Åkerström.

Ida Andersson, Sandra Eriksson.

Tina Thorsell.

Kristoffer Lingebrand Grundberg.

Mattias Strömberg.

Emelie Modd, innebandy, Jonas Malm-Pettersson, bandy, Rickard Larsson, skidor, Jens Bergvik, fotboll, Pauline Olsson, rid och häst.

Emil Gunnarsson, Skogsfonden Valbo Öhn, Olov Engblom, LRF:s premium, Markus Karlsson, Holmens stipendium, Fredrik Nyberg, skyttepremium, Christopher Bohm, Österfärnebo Magasinkassa stip fond, Hans Ebbevall och Elin Larsson, Rifo-utställningen, Göteborg, Helena Nilsson och Sofie Hellman, tredje pris i Hälsinge Akademis litterära tävling, Alexander Valén Fransson, deltagande i Linnédagarna, Tina Thorsell och Oskar Eriksson, Sonja Kovalevskystipendiet i matematik (från Exte och Peges), Anna Jonsson och Ann-Sofie Wase, Berzeliusstipendiet i kemi (Ljungbergska fonden och Gymnasieskolan).

Johan Nilsson och Kim Wallberg, kamratpris

Gustaf Karlsson, kamratpris, Markus Karlsson, bästa egna prestation, Aron Teurnell, bästa resultat.

Anna Hammergård, Johanes Haglund, Linda Karlsson och Jonas Karlsson, Lions stipendium för bästa kamrat, Jessica Glaas, bästa studieresultat, William Göransson, Oscar Danhard och Kristoffer Dahlström, Ragnar Janssons entreprenörskapsstipendium.

:

Årskurs 7: Emma Schulz-Hägersten, Linnea Larsson, Johanna Olsson.

Årskurs 8: Ekaterina Klasson, Sofie Glahs, Jonathan Nordh.

Årskurs 9: Sofia Schön, Jerry Olsson, Sandra Svedman, Tomas Pira.

Ingen utdelning av individuella priser eller stipendier.