Annons
Vidare till helahalsingland.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Ge våra ungdomar rätt förutsättningar

Det är dags för Arbetsförmedlingen att se verkligheten. Det kan inte vara så lätt att sitta vid ett skrivbord och se statistik och annat material om man inte kan läsa mellan raderna.

Man måste förstå hur det förhåller sig ute i bygderna. Och skapa verktyg utifrån dessa förhållanden.

Vi människor är stöpta på olika sett, den ena har ett starkt läshuvud och den andra kan uträtta underverk med händerna. Ge vi våra ungdomar rätt förutsättningar så att de kan blomma ut i samhället.

Men det fodrar att våra politiker vågar ta tag i de här frågorna. Våra ungdomar är inte lata, utan behöver en mänskligare hjälp. En verktygslåda som inte är skapad av akademiker. Utan av människor som förstår människor.

Bengt Lilja

Håcksta

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv artikel