Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Tunga 1–5 för Trönö i premiären

Trönö fick sig en fotbollslektion i premiären på trean. Selånger vann med klara 5–1 (3–0) på Norrporten Arena.

Annons

– De spelade ganska bra fotboll och hade några spelare som höjde sig över mängden. De vände mycket från höger till vänster och vi hade lite svårt att hinna med där, berömde Trönötränaren Lasse Nyström efter 1–5 (0–3).

Det syntes också att Selånger hade fler timmar på stor plan i benen, menade Lasse Nyström. Ända sedan i februari har medelpadingarna filat på konstgräset.

– Men det blev lite bättre i andra och vi kunde reducera till 1–4 genom Emil Oremo. Han och målvakten Emil Johansson var de i vårt lag som kunde mäta sig med deras bästa. Och vi får inte vara för hårda mot våra spelare efter första matchen, sa Lasse Nyström.

Mer läsning

Annons