Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Forsa OK välrepresenterade på O-ringen

/

I söndags startade världens största orienteringsäventyr O-ringen, i de halländska skogarna i Simlångsdalen, strax utanför Halmstad. Forsa OK kom till start med hela 35 löpare, vilket är rekord för klubben de senaste åren.

Annons

Att intresset för förra årets arrangemang på hemmaplan väckt intresse var helt klart och många i klubben gjorde debut i O-ringensammanhang, trots det geografiska avståndet.

– Vi i Forsa OK har inte varit såhär många på plats sedan O-ringen i Sälen 2008, berättar Leif Bylars inför start.

Resultatmässigt blev det en blandad inledning för Forsa-orienterarna. Klubbens färger försvarades främst av Jonas Gustavsson i klassen H45 kort-2, där hela 194 personer sprang. Jonas gjorde ett näst intill perfekt lopp och vann klassen med en minuts marginal före Mikael Ingelsson, Ockelbo OK.

Övriga Forsa OK-löpare som noterades högt upp i resultatet var Kalle Larsson, tvåa i H17-20 kort, och Leif Bylars, nia i H55 kort. Tyvärr hade klubbens D16-löfte Ellen Forsgren en otursdag och fick inte en kontrollstämpling registrerad, vilket gör att hon därmed inte kan få något totalresultat.

ANDREAS DAVIDSSON

Mer läsning

Annons