Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Edsbyn lägger ner damseniorbandyn

Spelarbrist och ekonomiska orsaker gör att Edsbyns IF nu lägger ner verksamheten för klubbens damseniorer.
– Det är naturligtvis ett tråkigt beslut att ta men som vi ser det ändå det rätta beslutet att ta som läget är i dag, säger Edsbyns IF:s sportchef Stefan Karlsson.

Annons

Edsbyns bandytjejer klarade, efter en riktig kvalrysare, nytt elitseriekontrakt inför säsongen 2009-10.

– Vi har meddelat Svenska bandyförbundet att vi avstår vår plats i elitserien kommande säsong. Vi kommer heller inte att ha något damseniorlag i division 1. Men ambitionen är att vi ska köra igång med dambandy igen så snart det finns möjlighet. Nu är övervägande delen av våra spelare utifrån och det är också ett problem.

Klubben fortsätter med ungdomsarbetet på flicksidan.

– Ungdomsarbetet berörs inte av det här beslutet utan där fortsätter vi med oförminskad styrka. För seniorerna är det naturligtvis ett tråkigt beslut. Det är många som gjort ett jättejobb under många år i damsektionen men vi ska försöka att ha ett damseniorlag så snart möjligheten finns.