Annons
Vidare till helahalsingland.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Bollnäs FIK vill sponsras

I februari 2012 ska Bollnäs friidrottsklubb arrangera junior-SM inomhus i Höghammarhallen.

Nu hoppas föreningens ordförande – kommunpolitikern Stefan Permickels (S) – att kommunen vill sponsra arrangemanget med 50 000 kronor.

Junior-SM är den största av SM-tävlingarna, sett till antalet deltagare och Bollnäs FIK har stått som arrangör en gång tidigare – 1998. Inför tävlingarna i februari är ett hundratal personer engagerade ideellt i arbetet med förberedelserna.

Friidrottsklubben önskar också hjälp från kommunens informationsenhet med VIP-aktiviteter i samband med JSM – och påpekar att kommunen vid tidigare SM i föreningens regi också har bidragit med funktionärströjor.