Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Bollnäs FIK vill sponsras

I februari 2012 ska Bollnäs friidrottsklubb arrangera junior-SM inomhus i Höghammarhallen.

Annons

Nu hoppas föreningens ordförande – kommunpolitikern Stefan Permickels (S) – att kommunen vill sponsra arrangemanget med 50 000 kronor.

Junior-SM är den största av SM-tävlingarna, sett till antalet deltagare och Bollnäs FIK har stått som arrangör en gång tidigare – 1998. Inför tävlingarna i februari är ett hundratal personer engagerade ideellt i arbetet med förberedelserna.

Friidrottsklubben önskar också hjälp från kommunens informationsenhet med VIP-aktiviteter i samband med JSM – och påpekar att kommunen vid tidigare SM i föreningens regi också har bidragit med funktionärströjor.