Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Musik i Hälsingland – här är sommarens evenemang

/

Sugen på att lyssna på musik i sommar? Här är en lista över musikaliska händelser i Hälsingland.

Annons

Läs även:

Det här händer i juni, juli och augusti – din guide till Sommarhälsingland

Gå på kurs i sommar – här är tillfällena!

Det händer i motor-Hälsingland i sommar

Här kan du gå på teater i sommar

Musik i Hälsingland – här är sommarens evenemang

Nordic Song Festival

Datum: 30/6 Öppningskonsert med körer och solister, Svanbacken, Delsbo. 1/7 Damkören Schola Sanctae Sunnivae Nidrosiensis, Jakobskyrkan, Hudiksvall. 2/7 Tenoren Stig Fogh Andersen, Baptistkyrkan, Hudiksvall. 3/7 Sopranen Miah Persson, Norrbo kyrka. 4/7 Åkervinda, Stenegård, Järvsö. 5/7 Nordisk jam, Läroverkets aula, Hudiksvall. 6/7 Ströms bruksorkester och PRO:s sånggrupper, Herrgårdsparken, Strömsbruk. Konsert med Ann-Marie Backlund, Gitta-Maria Sjöberg, Tove Nilsson, Strömshall, Strömsbruk. 7/7 Norska Aleksander Nohr, Norrbo kyrka. 8/7 Avslutningskonsert Baptistkyrkan, Hudiksvall.

Musik i Sommarkväll

Datum: 30/6 Högs kyrka, 2/7 Alfta kyrka, 7/7 Högs kyrka, 9/7 Alfta kyrka, 16/7 Alfta kyrka, 16/7 Hamra kyrka, 20/7 Los kyrka, 21/7 Forsa kyrka, 23/7 Alfta kyrka, 27/7 Sörfjärdens kapell, 30/7 Alfta kyrka, 4/8 Forsa kyrka, 6/8 Alfta kyrka, 11/8 Forsa kyrka

HUDIKSVALL

Musik vid Dellen

Plats: Dellenbygden

Datum: 30 juni–17 juli

Arrangemang: Folkmusikfestival med spelmansstämmor, internationella artister och konserter

Sigges Bistro & Bar

Plats: Hudiksvalls hamn

Datum: 1/7 Klubb Bengen & Berg, 2/7 Nu minns vi parkpop – Trogsta Träsk, Kid Rockers, Explosion, 5/7 Sigge Hill-tisdag, 9/7 Musikunderhållning, 12/7 Sigge Hill-tisdag, 15/7 Klubb Bengen & Berg, 16/7 Östen med resten, 19/7 Sigge Hill-tisdag, 23/7 Sam Rocket and his Blues Prisoners, Jerry Carlsson, 26/7 Sigge Hill-tisdag, 29/7 Klubb Bengen & Berg, 29/7 Jazz & swingkväll, 17/8 Doug Seegers och Weeping Willows

Rickard Söderberg

Plats: Jernverket, Iggesund

Datum: 19–20/8

Artister: Rickard Söderberg, Thomas von Wachenfeldt, Ann-Marie Backlund, Catarina Gnosspelius m fl – konsert och föreläsningar

Delsbostämman

Plats: Delsbo forngård

Datum: 1–3/7

Arrangemanget: 1/7 Världens stämma – Folk- och världsmusikfest med allspel, Folktinget, Golbang, Lansana Bangoura, Mästaren och Kim, Newroz, Sallyswag, Imad Hawleri, Fritunga, Alexander, O'torgsKaisa och Håkan Lidén med flera. 2/7 Förstämma med kurser, Golbang, Ida och Mathias, Westmannafolk, Laika, Mittfolk, Spöket i köket, Engmans kapell, Hanna Tibell, Markus Räsänen trio, Britt-Marie Swing, dans på logen m m. 3/7 Spelmansstämma med uppträdanden, dans, mat och mycket mer.

Norrbostämman

Plats: Norrbo hembygdsgård

Datum: 9–10/7

Arrangemanget: 9/7 Konsertkväll med Johanna Bölja, Per Engman, Görgen Antonsson, Katarina Hallberg, Anders Olsson, Emma Härdelin, Draupner. 10/7 Allspel, allsång, föreställningen Lilla trollet Skutt, visstuga, logdans.

Bjuråkersstämman

Plats: Bjuråkers forngård

Datum: 15–17/7

Arrangemanget: 15/7 Gästernas afton, 16/7 Förstämma med Evert Ljusberg och Hälsingefyr, 17/7 Spelmansstämma med bland andra Lasse Berghagen, allsång, dans, mat och mycket mer.

Hudikkalaset

Plats: Köpmanberget

Datum: 28–30/7

Artister: RAW Comedy Club med Mårten Andersson, Kodjo Akolor och Al Pitcher, Miriam Bryant, Sharks, Mavrick, Bishat, Nira K, Rebecca & Fiona, Hov1, Ana Diaz, Norralagatan, Jill Johnson, Frans, Hoffmaestro, ÖHRN, Engmans Kapell, Selma Gustaf, Segertåget, The Amplified Mojos, Johanna Bakke

Visor vid Rångsjön

Plats: Svanbackens strandhotell, Delsbo

Datum: 7/7 Arja Saijonmaa, 14/7 Uno Svenningsson, 21/7 Timo Räisänen, 28/7 Pugh Rogefeldt

Ystegårn Café & Bistro

Plats: Ystegårn, Näsviken

Datum: 12/7 Musikkväll, 19/7 Musikkväll, 26/7 Tre ögon i bäcken, 2/8 Musikkväll, 9/8 Selma & Gustaf

Rock'n roll-fest

Plats: Åkernäsparken, Sörforsa

Datum: 9/7

Artister: The Ooby Doobys feat Marcel Riesco, Sisters and Hicks.

Kul på vallen

Plats: Delsbo bygdegård

Datum: 6/7, 13/7, 20/7, 27/7

Evenemang: Musik med Erik Brodén och Bandet med hemlig gäst

Dans på loge

Plats: Rahms loge

Datum: 3/7 Kindbergs, 10/7 Date, 17/7 Martinez, 24/7 Finix, 31/7 Dreams

Dans

Plats: Köpmanberget

Datum: 6/7 Jenny Saléns, 20/7 Titanix, 3/8 Matz Bladhs, 10/8 Jontez, 17/8 Claes Lövgrens, 24/8 Donnez

Dans i bygdegården

Plats: Delsbo bygdegård

Datum: 2/7 Rios, 16/7 Strike, 30/7 Mittbandet, 13/8 BarraBazz, 27/8 Samzons

LJUSDAL

Stenegård

Plats: Stenegård, Järvsö

Datum: 2/7 Jerry Williams, förband Sam Rocket & His Blues Prisoners samt Fanny Mae & The Dynamite Believers, 17/7 Diggiloo

Olsgård

Plats: Järvsö

Datum: 23/6 Görgen Antonsson & Pär Engman, 30/6 Naptha Sings - Fredrik Svensson, 7/7 Två otrevliga systrar, 14/7 Quilty, 21/7 Baravox, 28/7 Lajka, 4/8 Husk

Rosehills trädgårdsscen

Plats: Rosehills, Ljusdal

Datum: 7/7 Erik Brodén med bandet och hemlig gäst, 14/7 Erik Brodén med bandet och hemlig gäst, 21/7 Erik Brodén med bandet och hemlig gäst, 23/7 Northern souls, 28/7 Erik Brodén med bandet och hemlig gäst, 31/7 John Holm, 4/8 Erik Brodén med bandet och hemlig gäst, 13/8 Brothers among Wera

Hedenborg

Plats: Heden, Ljusdal

Datum: 3/7 Kingen från Sveg, med basist, 4–6/7 musikkafé, 15/7 Pierre Swärd, 18–20/7 musikkafé, 23/7 Mat- och hantverksmarknad, 29/7 Tomas Andersson Wij och Sofia Karlsson

Gläntan

Plats: Löjtnant Linkmans glänta, Järvsö

Datum: 9/7

Artister: Persian Lumber, Rymdrolf, DJ Janinski, Linda Pistol

Valla Open

Plats: Hembygdsgården, Valla, Färila

Datum: 14 juli

Artister: Bengan Jacnsson, Eletric feelgood, Johanna Bakke, Six up, One way ticket, Erik Brodén med bandet, Färila sångkör

Dans i Nor

Plats: Åsliden, Färila

Datum: 21/6 Mickeys, 28/6 Expanders, 5/7 Jannez, 8/7 Dreams, 12/7 Perikles, 19/7 Titanix, 26/7 Sannex, 2/8 Martinez, 9/8 Highlights, 16/8 Mannerz, 23/8 Blender, 30/8 Casanovas

Dans på Näsbergs loge

Plats: Korskrogen

Datum: 9/7 Streaplers, 17/7 Hedins, 19/7 Jontez,

Dans på Älvstagården

Plats: Älvstagården, Jättendal

Datum: 15/7 Blender, 12/8 Finix

Sidskogens dansbana

Plats: Sidskogen, Järvsö

Datum: 2/7 Kindbergs, 6/7 Viskväll med Ann-Cathrine Wiklander och Erik Lihm, 10/7 KG Malm och Lucas Stark sjunger Allan Edwall, 23/7 Pär Norlings

Dans

Plats: Kårböle IP

Datum: 8/7 Mobergs, 20/8 Löpsjötorparns

Condis Bar & Kök

Plats: Järvsö

Datum: 26/6 Anders Kollin, 1/7 Spöket i Köket, 8/7 Clara Sagström band, 16/7 After beach, 23/7 Mona Wallin & Erik Ivarsson, 30/7 Anders Kollin, 5/8 IsshoniTogether, 6/8 Johanna Bakke

BOLLNÄS

Långnäsparken

Plats: Långnäs, Bollnäs

Evenemang: 25/6 Sommarsverige med Patrik Isaksson, Tommy Nilsson och Uno Svenningsson, 1/7 Två blyga läppar, 9/7 Hälsingenatta med Engmans kapell, Pelle med två å nån till, The lucky losers, 16/7 Kingen med band, 22/7 De Sotos, Moderna tider, Midnight express, 23/7 De Sotos, Moderna tider, Midnight express, 26/8 Björn Rosenström och det jävla bandet, 27/8 Björn Rosenström och det jävla bandet. 30/8 Husbandet med vokalister

Loses

Plats: Mellan Gustavsfors och Flugbo

Datum: 22–23/7

Evenemang: Visfestival med bland andra Stina Ekblad, Kurt Öberg, Gina van Dam, Pierre Ström, Jesper Odelberg och AnnKristin Hedmark.

Grillnatta

Plats: Bollnäs centrum

Datum: 25/7

Artist: Magnus Carlsson

Träslottet

Plats: Arbrå

Datum: 12/7 Draupner, 15/7 Moa & Tony, Fredrik Svensson, 12/8 Karin Hans-Ers och Joakim Simonsson.

Karlslundsfestivalen

Plats: Karlslundsbadet, Bollnäs

Datum: 29–30/7

Artister: Mimikry, Gormathon, Besserbitch, Junkstars, Selma&Gustaf, Moth, DJ Mike H, Asta Kask, Norralagatan, Luftslott, Headsic, Doka, med flera.

OVANÅKER

Folk och dans i Svaben

Plats: Svabensverk

Datum: 4/7

Evenemang: Spelmansmusik och dans med spelmanslag från Hälsingland och Dalarna, visstuga, kulning, konserter med Gävleborgs ungdoms folkband, Spöket i köket.

Jussifest i Voxnabruk

Plats: Voxna kyrka i Voxnabruk

Datum 11–12/7

Evenemang: 11/7 Konsert med Markus Pettersson, Anton Ljungqvist, Karolina Andersson, Hilda Ryhed, Axel Ryhed, Lennart Eng, Lena Rieback. 7/7 Program om tenoren Gösta Winbergh och rundturen "I Björlingars spår".

Persmässan

Plats: Mårtesgården, Edsbyn

Datum: 29–30/7

Artister: 29/7 Engmans kapell, 30/7 The Refreshments

Dans i Jössebo

Plats: Jössebo vildmarkscamp

Datum: 25/6 Excess

Stormässan

Plats: Forsparken, Alfta

Datum: 13/8

Artist: Måns Zelmerlöw, dans till Dreams

Dans på logen

Plats: Voxnabruk

Datum: 25/6 Canyons

SÖDERHAMN

Folkmusikkvällar

Plats: Söderala hembygdsgård

Datum: Måndagar 13/6–8/8

Arrangemang: Ta med ditt instrument eller kom och lyssna.

Erik-Anders

Plats: Erik-Anders i Asta, utanför Söderhamn

Datum: 15–17/7 Jazz- och folkmusik i Jan Johanssons anda med bland andra Piatruba med Oscar Stenmark, Jan Lundgren och Bonfiglioli String quartet, Ida Sand, Ulrika Zettersten band, Klyv-Olles trio, Daniel Karlsson trio, Kristin Amparo med vänner, Music is the weapon, Söderhamns spelmansgille, Musica Viva

Ringa gård

Plats: Norrala

Datum: 11/7 Två Sicka Bom, 13/7 Draupner, 25/7 Engmans kapell, 27/8 Gävleoperan

Strömmingsleken

Plats: Söderhamns centrum

Datum: 12–14/8

Evenemang: Stadsfest med tivoli och musik med bland andra

Stenöveckan

Plats: Stenö camping

Datum: 28/6–2/7

Evenemang: 28/6 Lobster, The Rockfire, 29/6 allsång och dans till Donnez och Claes Lövgrens, 30/6 Hela Stenö sjunger, 1/7 Panetoz

Ljusnebadet

Datum: 10/7 Nanne och Peter Grönvall, 4/8 Evelina Jonsson med bl a Lill-Babs, Pär Engman, Östen Eriksson, Ellinore Holmer

Sommartrivsel

Plats: Östra berget, Söderhamn

Artister: 7/7 Rikskänd artist, 14/7 Andreas Weise, 21/7 Robin Stjernberg, 28/7 David Lindgren

Dans i Bergviksparken

Plats: Parken i Bergvik

Datum: 21/6 Kjell Dahls, 28/6 Pär Norlings, 1/7 Claes Lövgrens, 5/7 Hedins, 8/7 Matz Bladhs, 15/7 Lars Kristoffersen Band, 19/7 Löpsjötorparns, 22/7 Mats Bergmans, 26/7 Per-Görans, 29/7 Streaplers, 2/8 Lars Erikssons, 5/8 Janders, 9/8 Strike, 12/8 Deléns, 16/8 Christerz, 19/8 Jenny Saléns, 23/8 Ola & Jag, 26/8 Sounders, 30/8 BarraBazz

Dans

Plats: Stenö havsbad

Datum: 29/6 Claes Lövgrens

NORDANSTIG

Badrock

Plats: Klasudden, Sörfjärden

Datum: 8–9/7

Artister: Svenne Rubins, Blåblus, Claes Janson och National Orkestern, Linda Gail Lewis, Carrie Hall and friends, Jonas Otter med band, Flaming Stars, Rocky Mountain, Madricks

Dans

Plats: Älvstagården, Jättendal

Datum: 15/7 Blender, 29/7 Expanders, 12/8 Finix

Jussifest i Strömsbruk

Plats: Strömshall

Datum: 3–4/9

Evenemang: 3/9 Ströms Bruksorkester, Ole Aleksander Bang, Sanna Gibbs, Nils Gustén, Elisabeth Sundin, Lennart Eng, 4/9 Johan Adlercreutz berättar om gamla Strömsbruk, Lars Björling sjunger och berättar.

Gränsforsstämman

Plats: Gränsfors, mellan Bergsjö och Gnarp

Datum: 12–13/7

Evenemang: Spelmansstämma med Låt-SM, artistuppträdanden, bruksspel, dans och kurser

Övrigt

Hyttan

Plats: Axmar bruk

Datum: 8/7 Country, 2/8 Eskefeurat

Mer läsning

Annons